Турција предлага евакуација на ранетите борци во Азовстал: Нашиот брод е подготвен да тргне по нив

Турција предложи евакуација на ранетите борци скриени во фабриката за челик Азовстал во јужниот украински град Мариупол, изјави денеска портпаролот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Ибрахим Калин.

Во интервју за Ројтерс, Калин рече дека пред две недели во Киев лично разговарал за предлогот со украинскиот претседател Володимир Зеленски и дека ќе остане на маса, иако Москва не се согласува со тоа.

Според планот, луѓето евакуирани од фабриката ќе бидат транспортирани по копно до пристаништето Берџанск, кое исто како и Мариупол се наоѓа на Азовското Море, а турски брод ќе ги превезе преку Црното Море до Истанбул.

„ Ако тоа може да се направи на тој начин, со задоволство би го направиле тоа. Ние сме подготвени. Всушност, нашиот брод е подготвен да тргне и да пренесе повредени војници и други цивили во Турција“, рече Калин, кој е и советник за надворешна политика на Ердоган.

Украина и Русија се уште не ја коментираат оваа можност за евакуација.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.