ПРВА ФОТОГРАФИЈА: Кина стапна на задната страна на месечината (ФОТО)

По успешното слетување на 3-ти јануари, Кинеската вселенска агенција изјави дека двете машини функционираат добро.

 

Агенцијата исто така објави и панорамски фотографии каде што слетал модулот, како и видео од слајдови.

"Истражувачите ги имаат завршено прелиминарните анализи на топографијата на површината на Месечината околу местото на слетување врз основа на фотографијата, испратена од камерата при слетувањето" се вели во соопштението на CNSA.

Чу-2, Јуту-2 и комуникацискиот сателит "Зуезијао", кој ги пренесува податоците назад на Земјата, се "во стабилна состојба и целата работа се одвива според планираното".

 

View of the actual moment Chinese spacecraft landed on the far side/dark side of the moon 🧐😮🌔 🎥 CNSA📍The Moon

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.