Фејсбук затвори повеќе од 500 страници и сметки за лажни вести

Фејсбук отстрани 500 страници и сметки во Централна Европа, Украина и други земји од Источна Европа заради дистрибуција на лажни вести, информираше Фејсбук.

 

Сметките имале над 900.000 следбеници и генерално потрошиле повеќе од 160.000 долари за рекламирање, пренесоа медиумите.

Фејсбук тврди дека сметките се поврзани со руска државна организација која дистрибуира лажни вести.

Акцијата удри на две одделни компании, кои координирано "дистрибуирале невистинити содржини".


Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.