Богатството на Илон Маск се зголеми за 2 милијарди долари

Богатството на Илон Маск порасна за 2 милијарди долари откако неговата компанија Тесла објави нето добивка од 143 милиони американски долари во третиот квартал од 2019 година, пренесоа агенциите.

Маск ја основа Тесла во 2003 година, првично се занимаваше со производство на електрични возила, а потоа се пренасочи и на соларни батерии и други системи за заштеда на енергија.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.