САМО ЗА 37 ДЕНА: Научниците од НАСА создадоа респираторен модел за пациенти со КОВИД-19

Научниците од НАСА создадоа сопствен модел на респиратор за пациенти со коронавирус. Уредот е дизајниран и склопен за само 37 дена и сега е подготвен да помогне во борбата против COVID-19. Засега, респираторот Вирлиг чека одобрување од Управата за храна и лекови.

 

„Јас сум инженер, имам талент, па би можел да направам нешто. Во лабораторијата за придвижување на авиони имаме многу талентирани специјалисти и идеи за иновации. И што е најважно, можеме да работиме на фокусиран и ефикасен начин“, рече Леон Алкалај, инженер во ЈПЛ / НАСА.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.