Првa вселенскa прошетка за двајца кинески астронаути

Двајца кинески астронаути тргнаа на своето прва вселенска прошетка од новата кинеска орбитална станица.

 

Астронаутите работеа на инсталирање роботска рака, која ќе се користи за составување на другите модули на вселенската станица.

 

 

Тие се во орбитата од 17 јуни, а нивната мисија ќе трае три месеци.

Првиот модул на кинеската станица беше лансиран на 29 април. Товарен брод без екипаж подоцна доставил гориво и храна.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.