Џеф Безос полета во вселената со сопствено летало

Историска мисија. Џеф Безос - најбогатиот човек на светот полета во вселената. Со него беа најстарата и најмладата личност што некогаш кружеле околу Земјата.

Патувањето до работ на вселената траеше точно 11 минути, по што леталото успешно слета.

На чисто небо, во син вселенски костум и каубојска капа, Безос, неговиот брат Марк, 18-годишен син на милионерот и 82-годишната Воли Фанк, ветеран за вселенско истражување, се качија на леталото.

За време на првите две минути од летот, брзината се зголеми на 3540 километри на час. Во овој момент, гравитационите сили стануваат толку интензивни што патниците во капсулата ја чувствуваат својата тежина три пати поголема од реалната.

„Тие доживуваат три до четири минути бестежинска состојба за да можат да погледнат низ овие прекрасни прозорци, бидејќи капсулата прави неколку вртења“, изјави портпаролот на „Blue Origin“, Аријан Корнел.
„Тоа е автономно возило. Дизајнирано така што астронаутите можат да го почувствуваат летот“, рече Корнел.

Неколку минути пред капсулата да ги отвори своите падобрани и да слета, лансирното возило слета на Земјата. Вселенското летало со своите патници ја намали брзината на помалку од 30 километри на час пред да слета.

„Во моментот на слетување на капсулата, таа се движи со брзина од 2-3 километри на час“, изјави претставникот на Blue Origin.

Џеф Безос и екипажот беа пречекани со аплаузи и прегратки на земјата. Милијардерот, Ричард Бренсон, прв полета во вселената пред 11 дена, но Безос достигна поголема висина - 100 километри, наспроти 86 километри над површината на Девствената галаксија.

"Јас сум многу возбуден! Подготвени сме за летот. Капсулата е исто така подготвена. Имам добро чувство и мислам дека остатокот од екипажот се чувствува одлично. Ова е туристичка мисија, но е многу важна. Тоа е тренинг за да им дадете на повеќе луѓе можност да одат во вселената. На овој начин, ќе ја изградиме структурата што ќе им овозможи на идните генерации да прават навистина неверојатни работи“, рече Безос пред летот.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.