Вселенскиот телескоп Хабл сними „судар“ меѓу галаксиите (ФОТО)

Научниците уловиле слика на „кавга“ од три галаксии кои не можат ги одделат џиновските маси од прашина и гас. Тројниот галактички систем, познат како Арп 195, бил фатен од вселенскиот телескоп Хабл на НАСА и Европската вселенска агенција (ЕСА).

Системот Арп 195 е вклучен во Атласот на специјалните галаксии со својата исклучително необична структура, која не може да се припише на кој било од познатите типови. Како по правило, сите специјални галаксии се многу спектакуларни и убави.

Според астрономите, трите галаксии на системот Арп 195 се прилично блиску една до друга. Сложената гравитациона интеракција меѓу нив може да се спореди со влечење јаже.

Според научниците, космичката „борба“ на трите галаксии еден ден ќе заврши со нивно спојување во една.

 

https://www.facebook.com/EuropeanSpaceAgency/photos/a.380701205666/10159610319985667

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.