Рускиот мултифункционален лабораториски модул успешно се спои со ISS

Рускиот мултифункционален лабораториски модул „Наука“ успешно се приклучи на Меѓународната вселенска станица (ИСС), објавија агенциите. Процесот беше следен од специјалисти од Центарот за контрола на летови (ПСЦ) и членовите на рускиот екипаж на орбиталната станица.

Новата лабораторија ќе го заземе местото на модулот Пирс, кој се симна од орбиталната станица со товарниот брод Прогрес МС-16 на 26 јули. Неколку часа подоцна, неговите остатоци паднаа во т.н. „вселенски гробишта“ во оддалечена област на Тихиот Океан каде што бродовите не се движат. Местото се наоѓа на 3000 километри од главниот град на Нов Зеланд, Велингтон.

Мултифункционалниот лабораториски модул „Наука“, кој требаше да биде лансиран во 2007 година, но неговото лансирање беше одложено многу пати поради технички проблеми, беше дизајниран да ја спроведе руската програма за истражување и експерименти. По пуштањето во употреба, рускиот сегмент на ISS ќе добие дополнителен простор за работни места, складирање храна, опрема за вода и кислород.

Модулот има втор тоалет за руските астронаути и кабина за трет член на екипажот. Наука, исто така, ќе ја смести европската роботска рака ЕПА, која ќе овозможи активности да се изведуваат на станицата без да мора да се оди во вселената.

Во моментов на ISS се руските космонаути Олег Новицки и Пјотр Дубров, астронаутите на НАСА Марк Ванде Хаи, Шејн Кимброу и Меган МекАртур, астронаутот на Европската вселенска агенција (ЕСА) Тома Песке и јапонскиот астронаут, Хошиде.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.