Apple на своите уреди ќе скенира детска порнографија

Apple објави детали за новиот систем кој ќе открива материјали што содржат сексуална злоупотреба на деца (СКАМ) на потрошувачките уреди во САД, пишува Би -Би -Си.

Пред да се зачува фотографија во услугата за складирање облак, iCloud технологијата ќе бара совпаѓања со слични слики во системот CSAM.

Високотехнолошкиот гигант вели дека доколку се најде таква содржина, вработен во компанијата ќе направи проценка и ќе го пријави случајот на органите на прогонот. Сепак, постои загриженост дека технологијата може да ја наруши приватноста на корисниците со скенирање на нивните уреди за забранети содржини, па дури и за политички ставови. Експертите дури стравуваат дека системот би можел да го искористат авторитарните режими за да ги шпионираат своите граѓани.

Apple посочува дека новите верзии на iOS и iPadOS, кои ќе бидат објавени подоцна оваа година, ќе содржат нови апликации за шифрирање кои ќе го спречат ширењето на SCAM преку Интернет и истовремено ќе ги заштитат личните податоци на корисниците.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.