"Персавиенс" започна со земање примероци од марсовска карпа (ФОТО)

Американскиот ровер Персавиенс започна да зема примерок од карпа на Марс, објави денеска НАСА, пренесуваат агенциите.


Ова ќе биде првиот од триесетината примероци земени од Марс, кои ќе треба да се вратат на Земјата за анализа по неколку години. НАСА објави и фотографии од примерокот.

 

 

Севкупно, процесот на земање мостри треба да трае 11 дена. Парчето што ќе го земе роверот ќе има големина на креда и ќе биде запечатено во херметичка епрувета.

 

 

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.