НАСА бара волонтери за едногодишна симулација на мисија на Марс

НАСА собира документи од оние кои сакаат да учествуваат во едногодишна симулација на лет до Марс во вселенскиот центар Џонсон во Хјустон, објави прес службата.

Четири лица ќе учествуваат во симулацијата. Тие ќе живеат една година изолирано во живеалиштето на Марс, Дина Алфа, создадено со 3D печатач. Тие ќе ги извршуваат задачите на истражувачката мисија - со патување во вселената, ќе имаат ограничен контакт со домот, храна и ресурси, опрема.

Првиот од трите планирани експерименти ќе започне во есента следната година.
„Сакаме да дознаеме како луѓето ќе се однесуваат во такви услови“, вели Грејс Даглас, главен научник на проектот.

Барањата за волонтерите се строги - магистратура по наука, инженерство или математика, или искуство како пилот. Потребно е американско државјанство или право на постојан престој. Кандидатите мора да бидат на возраст од 30 до 55 години, здрави и без посебни барања за исхрана.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.