НАСА: Нема да има слетување на Месечината до 2024 година

Изгледа дека вселенската трка за враќање на Месечината нема да се случи толку брзо како што многумина очекуваа.

Американската вселенска агенција објави дека испраќањето астронаути до нашиот природен сателит до 2024 година нема да биде можно.

Причината е доцнењето во изработката на специјалните костими. Според претставник на НАСА, тие нема да бидат готови пред април 2025 година, и тоа во најдобар случај.

Вселенската агенција потроши повеќе од 1 милијарда долари за развој на костимите, при што вкупно 27 различни компании обезбедија компоненти за нив.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.