Мека карпа го спречи Rover Perseverance да земе примерок од Марс

НАСА ја обвини невообичаено меката карпа за неуспехот на роверот во земањето мостри минатата недела, објавија светските агенции.

Роверот се обиде да земе материјал од Црвената планета, успевајќи да ја пробие карпата до соодветна длабочина од речиси 8 сантиметри. Отпрвин се чинеше дека мисијата оди добро, но подоцна стана јасно дека садот со примерокот е празен.

Експертите на НАСА открија дека карпата не била доволно цврста за да земе примерок од јадрото - мали честички прашина останале во дупката или наоколу.
Упорноста преминува на следното место избрано за земање мостри со знаци на минат живот на Марс. Според првичните планови, ова треба да се случи на почетокот на следниот месец.
Фотографиите испратени од роверот и придружниот мини-хеликоптер „Инјуредиди“ покажуваат дека седиментната карпа на новата локација треба да биде многу подобра, објасни Луиза Јандура од НАСА. „Хардверот ги извршуваше командите, но овој пат размерот не ни помага“, додаде таа.
НАСА сака да собере околу 35 примероци што ќе бидат испратени за истражување на Земјата со идните вселенски мисии за една деценија.

Претходните мисии на НАСА, исто така, наидоа на изненадувачки карактеристики на карпите и почвата на Марс. Во 2008 година, вселенското летало Феникс зеде примероци од реголит, кои се покажаа како „лепливи“ и тешко се ставаат во истражувачките инструменти. Ова бараше повторени обиди пред да се постигне успех. Роверот Кјуриосити слета на карпи кои се покажаа потешки од очекуваното. Сондата за топлина InSight не успеа да навлезе во површината како што беше планирано.

Perseverance слета на површината на Марс на 18 февруари по седуммесечно патување. Развојот и изградбата на роверот чинеше околу 2,5 милијарди долари. Мисијата на роверот, која ќе трае најмалку две години, е да бара знаци од минатиот живот на Црвената планета, како и да ги проучува геологијата и климата.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.