Се зголемува веројатноста астероидот Бену да удри во Земјата (ВИДЕО + ФОТО)

Добрата вест е што научниците имаат посигурни информации за локацијата на астероидот Бену во следните 200 години. Лошата вест е дека веројатноста вселенската карпа да ја погоди Земјата е малку поголема отколку што се мислеше, објавија светските агенции.

Сепак, нема причина за загриженост: Научниците известуваат дека шансите Бену да не погоди во следниот век остануваат прилично мали.
„Не треба да се грижиме премногу за тоа“, рече водечкиот автор на студијата Давиде Фарнокија од Центарот за истражување на објекти блиски на земјата на НАСА.

 


Веројатноста за судир може да се зголеми од 1 на 2.700 на 1 во 1.750 во текот на следниот век или два, но научниците сега имаат многу подобра идеја за патот на Бену благодарение на сондата OSIRIS REX на НАСА. „Генерално, мислам дека ситуацијата е подобрена“, рече научникот за новинарите.
Вселенското летало ОСИРИС-РЕКС ја заврши својата мисија во мај и се врати на Земјата со примероци од астероидот Бену. Неговото патување со вредниот товар ќе трае две години.

 

https://twitter.com/i/status/1425505541011431425

 


Пред OSIRIS-REX да пристигне во Бену во 2018 година, телескопите дадоа солидни информации за астероидот со дијаметар од околу половина километар. За две и пол години, сондата на НАСА собра доволно податоци за да им помогне на научниците подобро да ја предвидат орбиталната патека на астероидот во иднина.

 

 

Нивните наоди, објавени во списанието „Икарус“, исто така, треба да помогнат во мапирање на текот на другите астероиди и да и дадат на Земјата подобра шанса да се спротивстави ако и кога ќе ја погоди друг опасен вселенски камен.

Пред да пристигне ОСИРИС-РЕКС на местото на настанот, научниците ја проценија веројатноста Бену да ја погоди Земјата во 2200 година на 1 во 2700. Сега се проценува на 1 во 1750 година во 2300 година. Најопасниот ден е 24 септември 2182. Бену ќе има блиска средба со Земјата во 2135 година.

Гравитацијата може да ја промени идната траекторија на астероидот и да ја постави за судир со нашата планета за околу 200 години - што сега изгледа поретко, базирано на набудувањата на ОСИРИС -РЕКС.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.