Товарниот брод „Сигнас“ се спои со ISS (ВИДЕО)

Екипажот на Меѓународната вселенска станица (ISS) го заврши поврзувањето на американскиот товарен брод „Signus“ на корпорацијата „Нортроп Груман“, објави НАСА на својата веб -страница.

 

Сигнас испорача 3,7 тони товар до станицата.

 

https://twitter.com/i/status/1425818269114454025

 

На Американката Меган МекАртур и Французинот Том Песк им беа потребни три и пол часа за да го завршат поврзувањето откако бродот беше фатен со роботската рака Канада-2.
Се очекува Signus да остане во орбитата околу три месеци, по што ќе ги собере остатоците од станицата, ќе се откачи од него и ќе изгори во густите слоеви на атмосферата.

 

Signus носи и 3D печатач кој користи материјал што имитира земја на Месечината за да провери дали може да се користи за изградба на различни структури во иднина, како и прочистувач на воздух со јаглерод диоксид со нови технологии за станицата.

Исто така, беше доставен монтажен држач кој ќе се монтира на рамката за поддршка на соларниот панел.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.