Метеорски дожд од потокот Персеиди (ФОТО+ВИДЕО)

Во текот на годината кога Земјата кружи околу Сонцето, поминува низ таканаречениот „метеорски поток“, во кој има остатоците од матичните тела, кои влегуваат во атмосферата во форма на метеорски дождови и согоруваат.

 

 

Метреорскиот дожд на Персеиди се смета за најубав, бидејќи овие метеори имаат најимпресивен сјај и брзо паѓаат. Блесоците им се многу силни, и најдобро е да ги набудувате во природа каде небото е отворено, а воздухот не е загаден.

https://twitter.com/i/status/1425638166996783106

 

Многу луѓе од целиот свет веќе поставуваат снимки и фотографии од метеорскиот дожд...

 

 

Неговиот максимум во нашата земја ќе се случи ноќва меѓу 12 до 13 август, некаде по полноќ ( до околу 01 часот).

 

 

.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.