Здравје/Фитнес

Сушење алишта во соба е најлошата работа што може да ја направите

Сушењето алишта во затворен простор го зголемува нивото на влажност на воздухот за дури 30 проценти. И не само тоа, мали количини хемикалии од детергент и омекнувачи постојано се испуштаат од алиштата.

 

Зголемена влажност предизвикува проблеми, како астма и други проблеми со системот за дишење, бидејќи влагата предизвикува  создавање на повеќе од 10 видови опасни габи и мувла  и доведува  до бронхитис, воспаление на синусите, астма и многу други проблеми.

 

Неодамнешните истражувања покажаа дека луѓето кои остануваат во просторија во која се сушат алишта најчесто страдаат од главоболка и респираторни проблеми.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.