Здравје/Фитнес

Многумина веруваат дека ова е најздравата билка на светот- помага за воспаленија и болки

Чувар на куќата е растение од кое се прави стар народен лек за повреди, миоми и губење на слухот.

 

Неговиот сок се користи за растворање на вишокот смола во увото, а по употреба се забележува дека болката е намалена.

 

Истражувањата покажаа дека полисахаридот од сок од чувар куќа делува на имунолошкиот систем и спречувањето на канцерогени заболувања.

 

Се применува во форма на сок, облога, маст, тинктура или чај. Фабрика која има толку многу лековити својства што се смета за една од најефикасните растенија во светот.

 

Истражувањата потврдуваат дека чувар куќа содржи танин, растителна слуз, вредни киселини, флавоноиди и јаглени хидрати.

 

Во народната медицина се користи поради неговите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства.

 

Најчесто се комбинира со мед, и се јаде претходно подготвено во блендер.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.