Здравје/Фитнес

Половина лимон и сода бикарбона. Еве што лечи оваа моќна комбинација (рецепт)

Научните истражувања покажаа дека неколку капки сок од лимон измешан со сода бикарбона може да ви го спаси животот.

 

  Оваа комбинација може да го забави развојот на тешки болести или целосно да ги отстрани клетките на ракот. Сода бикарбоната се користи за нега на телото и од надвор и однатре. И ако додадете витамин Ц, кој го има во сокот од лимон, добивате моќна комбинација која го штити целото тело.

 

  Ова се предностите на сода за сода и сок од лимон:

 

  1. Го алкализира телото  

Комбинацијата на лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Ова ни помага, на пример, во борбата против ацидоза, која може да се случи кога бубрезите не можат да ја отстранат киселината од телото, или кога телото произведува премногу киселина. Ова е исто така одличен лек за бубрезите, ја олеснува нивната работа и му помага на телото да се исчисти и да согори маснотии.  

 

2. Метаболизам  

Сте слушнале дека лимонот го забрзува варењето на храната, но ако додадете малку сода бикарбона ќе добиете успешен микс на борба против надуеност и борбата против гастроезофагеален рефлукс.

 

3. Исчистете го телото

  Оваа мешавина го чисти нашиот црн дроб, а дозата на витамин Ц го зајакнува телото и помага во борбата против вирусите. Затоа, не заборавајте секое утро да се напиете лимонада во која сте ставиле мала лажичка сода бикарбона.   На овој начин ќе го регулирате лошиот холестерол и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.  

 

Како се користи?

  Состојки: Сок од половина лимон, 1 лажичка сода бикарбона, 1 чаша вода (200 ml).   Примена: Исцедете го лимонот и додадете бикарбона, а потоа додајте ја и водата. Пијте ја оваа лимонада на празен стомак секое утро 7 дена. Направете пауза 14 дена, а потоа повторете го третманот.  

 

Овој пијалок успешно се бори против туморите и го спречува развојот на ракот, пишува сајтот, brainum.ru

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.