Здравје/Фитнес

Симптоми кои покажуваат дека нешто не е во ред со вашиот организам

Нашето тело е дизајнирано на фантастичен начин. Во него има милиони процеси. Ако нешто необично се случува, ќе мора да го анализирате, бидејќи вашето тело испраќа сигнали за тоа што се случува со него.

 

  Ова се здравствени сигнали кои не смеете да ги игнорирате:  

 

Сува кожа: Ви недостасува витамин Е. Јадете ореви, риба, масло и маслиново масло.

 

Грчеви: имате недостаток од магнезиум и калиум.  

 

Сува кожа на лактите: Недостаток на витамин Ц и А. Тие се наоѓаат во сите овошја и зеленчуци со портокалова боја, моркови, тиква, домати, кајсии, сушени кајсии, и така натаму.

 

 Ако ви се јаде благо- Вие сте исцрпени и ви треба брза доза на енергија - гликоза. Подобро земете мед или темно чоколадо и обезбедет го вашето тело со здрава енергија.  

 

Ако сакате свеж зеленчук - проблем со црниот дроб или гастритисот. Свежа храна ќе помогне да се смири стомакот.       Ако ви се јаде сончоглед- Телото нема антиоксиданти.

 

Ако ви се јаде кисело -Телото треба да ја стимулира работата на црниот дроб или жолчното кесе. Вклучете го лимонот или брусницата во вашата исхрана.  

 

Кршливи коса и нокти: Овие симптоми укажуваат на недостаток на витамин Б и калциум. Затоа, мора да јадете повеќе леб со цели зрна.

 

Лош сон и раздразливост: Недостаток на магнезиум и калиум. Јадете суви кајсии, сливи и цвекло.  

 

Ако ви се јаде морска храна -ви недостасува јод.  

 

Ако ви се јаде нешто горчливо -Проблемот е во гастроинтестиналниот тракт. Ви треба детоксикација.

 

Ако ви се јаде нешто луто - Зачинетата и лута храна е одлична за варење, но не треба да ја јадете на празен стомак.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.