Здравје/Фитнес

Еликсир на животот. Ги крева на нозе и најсериозно болните

Русите сметаат дека овесот или зобот е храна на царевите.

 

Тие често го користат во форма на каша или едноставно како чај. Задолжителен е во исхраната на децата. Често се смета дека руските деца се здрави и силни поради нивната навика да консумираат овес и рибино масло. Да ви дадеме еден од најдобрите рецепти за лекување и зајакнување на човечкото тело:  

 

Подготовка:

 

Една чаша цели зрна од овес, додајте ја во 5 чаши вода, а потоа ставете ја на рингла да се вари, додека не ја добиете течност со густина како желе. Процедете ја течноста и додадете еднаква количина млеко (околу 2 чаши). Вратете ја повторно течноста на рингла за уште еднаш да зоврие, пишува Econet.ru.

 

   Пијте го пијалокот во мали голтки во текот на денот. Без разлика дали го пиете топло или ладно, овесното млеко има ист ефект: болно човек го крева на нозе!

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.