Здравје/Фитнес

8 знаци дека штитната жлезда не работи како шти треба

Штитната жлезда произведува хормони кои се клучни за метаболизмот и активноста на мозокот, а неурамнотежената работа на тироидната жлезда може да предизвика многу здравствени проблеми.

 

Следните осум симптоми се чести знаци дека тироидната жлезда произведува премногу или премногу мали хормони.

 

  1. Промени во спиењето Несоницата може да биде знак дека тироидната жлезда произведува премногу хормони (хипертироидизам). Од друга страна, зголемениот замор и тенденцијата за спиење (се чувствувате уморни дури и по полн сон, или спиење во текот на денот) укажуваат на хипотироидизам или состојба во која тироидната жлезда не произведува доволно хормони.

 

  2. Необјасниво чувство на тежина и ментален замор Ако поради некоја причина се чувствувате нервозни и неизбалансирани, може да имате хиперактивна тироидна жлезда која дури може да предизвика и напади на паника. И поради недоволната работа на тироидната жлезда, може да има чувство на ментално "замаглување", депресија, заборавање и тешкотии при концентрација.

 

  3. Промени во варењето Запекот може да биде знак дека тироидната жлезда не е доволно активна. Прекумерната активност на тироидната жлезда има спротивен ефект, па симптомите на хипертироидизам може да ја зголемат чувствителноста на дебелото црево и честите столици.

 

4. Паѓање на косата Паѓањето на косата, а особено веѓите може да биде знак за болест на тироидната жлезда. И премалку и премногу активна тироидна жлезда се меша со циклусот на раст на косата, кој може да ослабне и да се влоши.  

 

5. Премногу потење Чувствата на топлина и абнормално потење, дури и во ситуации без стрес и напор, може да бидат знаци на хиперактивна тироидна. Хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, а телото е "прегреено".

 

  6. Необјаснети промени во телесната тежина Хипотироидизмот го успорува метаболизмот и согорувањето на храната, што може да предизвика зголемување на телесната тежина. Спротивно на тоа, хипертироидизмот го забрзува метаболизмот, така што може да имате силен апетит и телесната тежина.  

 

7. Чувствувајте дека ќе излезете од својата кожа Кај хипертироидизам или прекумерна работа на тироидната жлезда, често постои чувство на премногу енергетска "вкочанетост", како да сте имале голема количина на кафе, а често се случува и срцебиење.  

 

8. Гинеколошки проблеми Скратениот менструален циклус е еден од типичните знаци на прекумерна работа на тироидната жлезда. Ако тироидната жлезда произведува премногу мали хормони, вашиот период може да стане потешко да се толерира и да трае подолго. Проблемите со тироидната жлезда го зголемуваат ризикот од неплодност и спонтан абортус.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.