Патроли против загадувањето во Општина Аеродром

Општина Аеродром континуирано врши увид на целата територија заради спроведување на мерките за спречување на загадувањето на амбиенталниот воздух.

 

Во изминатите денови се реализирани заеднички патроли во соработка со полициски службени лица од полициската станица во Аеродром, кои извршија контрола на повеќе локации и направија проверка на типот на огревните средства што се користат за затоплување.

 

Тие контролираа и дали се чисти возилата што ги напуштаат градилиштата и дали се палат огнови на отворено.

 

Овие патроли се спроведуваат во согласност со насоките дадени на координативниот состанок инициран од Министерството за животна средина и просторно планирање.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.