Се санираат вандалски оштетените игралишта во Аеродром

Екипи на Општина Аеродром утринава веднаш почнаа да ги поправаат оштетените детски игралишта што викендов беа цел на вандали.
 
Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор, на електронскиот систем за јавни набавки на Бирото за јавни набавки објави тендер за изработка на архитектонско урбанистичка планска документација за објект Дом на спортови во Скопје на ГП 1.7 локалитет И14 во општина Аеродром.
 
Денеска Општина Аеродром ја посетија основци од неколку европски држави, кои преку програмата „Еразмус плус“, престојуваат во Скопје.
 
Пливачот Стефан Трпковски, кој освои златен медал на Летните игри на Специјалната олимпијада во Абу Даби, се сретна со градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин.
 

Децата од Аеродром порачаа: Сакаме здрави родители!

Учениците од Општина Аеродром денеска се приклучија кон кампањата за борба против ракот на дојка и ракот на простата што се одбележуваат во текот на октомври и ноември.
 

Нов паркинг во Аеродром

Се гради нов паркинг во непосредна близина на детската градинка „Буба Мара“ во Ново Лисиче.
 

Есенска дератизација во Општина Аеродром

Општина Аеродром во соработка со Центарот за јавно здравје го почна спроведувањето на есенската дератизација за уништување на глодачите на целата територија на Општината.
 

Без вода делови на Аеродром

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека на утре поради изведување водоводен приклучок ф-300мм на ул.Владимир Комаров бб прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците на ул.Владимир Комаров, „Вучко компани“, Пензионерскиот дом, „Тинекс“ и „Хотел Порта“ од 9:00 часот до завршување на приклучокот.
 
Општина Аеродром денеска објави јавен повик за надоместување на дел од трошоците направени при набавка на инвертер-клими, што ќе се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“.
 

Општина Аеродром ќе субвенционира чистење оџаци

Општина Аеродром утре ќе објави јавен повик за субвенционирање за чистење оџаци.
 

Без вода утре дел од жителите на Аеродром

Без вода утре од 8 часот ќе останат корисниците од ниската зона од непарните броеви од бр. 61 до бр. 109 на булеварот „Јане Сандански“ во населбата Аеродром.
 
Администрацијата на Општина Аеродром денеска се ослободи од старите и дотраени електронски апарати. Здружението „Нула отпад“ денеска од просториите на Општина Аеродром подигна 21 компјутер, 29 монитори, три лаптопи, два печатачи, 30 тастатури и шест мауси.
 

Реконструкција на улицата „Тодор Чангов 41“

Општина Аеродром почна со санирање на улицата „Тодор Чангов 41“ во должина од 450 метри. Станува збор реконструкција на дел од оваа улица на која се поставува тампон во ширина од шест метри и асфалт од пет метри, информираат од општината.
 

Опожарени контејнери во Аеродром

Во текот на изминатите три дена, непознати сторители опожариле пет контејнери за отпад во скопската општина Аеродром. Опожарените контејнери се целосно уништени и неупотребливи.
 
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Аеродорм Златко Марин денеска ја посетија новоотворената градинка во населба Ново Лисиче. Новиот објект кој е во рамките на ЈOУДГ „Буба Мара“ има капацитет за 200 деца и е изграден по најсовремени стандарди за згрижување и престој.
 

Од утре почнува фестивалот „Гола месечина“

Жителите на Аеродром и градот Скопје годинава ќе имаат можност по шести пат да го проследат Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола месечина“.
 

Поради дефект без вода населбата Долно Лисиче

На корисниците од населбата Долно Лисиче во Скопје им е прекинато водоснабдувањето изутрина од 8:55 часот.
 

Отворена нова градинка во општина Аеродром

Во Ново Лисиче денеска беше пуштена во употреба нова детска градинка со капацитет за згрижување 200 деца.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.