All for Joomla All for Webmasters

Се намалува цената на тезгите на пазарот кои ги издава Општина Бутел

Општина Бутел

Граѓаните кои закупуваат тезги на пазарот во Општина Бутел кои се во сопственост на општината ќе плаќаат 600 денари помалку.

 

Одлуката за намалување на цената на закупот на тезгите од досегашните 1.500 на 900 денари е донесена на денешната седница на совет, а исто така значајно за Општина Бутел е и прифаќањето на иницијативите од граѓани за промена на планска документација за кја трошоците ќе ги сносат граѓаните кои ја поднеле иницијативата, а не општината.

 

Цената за издавање на тезгите на пазарот кои се сопственост на Општина Бутел се намалуваат од 1500 на 900 денари месечно. Намалувањето на цената е овозможено со промена на правилникот за издавање тезги која денеска беше изгласана на Советот на Општина Бутел. Станува збор за тезги на пазарите кои ги издава Општина Бутел. Исто така на денешната седница на совет беа прифатени иницијативите за изработка на Детални урбанистички планови за градска четврт СССИ06.05 и градска четврт Ц24.02 поднесени од граѓани кои имаат катастарски парцели, а не биле третирани со старата планска документација. Значајно за Општина Бутел е тоа што трошоците за нова планска документација ќе ги сносат подносителите на иницијативите, а не општината. Едната иницијатива е поднесена за домување, додека пак другата е за комерцијална дејност, лесна незагадувачка индустрија.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.