All for Joomla All for Webmasters
Најталентираните ученици од основните училишта во општина Бутел денеска беа дел од детскиот ликовен ден што се одржува во рамки на ликовната колонија „Љубанци 2019“.
 

Изложба на Владан Ранѓеловиќ во Бутел

Во холот на Општина Бутел изложени се 20 слики од циклусот Црвена игра на ликовниот уметник од Ниш, Владан Ранѓеловиќ.
 
Утре во Љубанци ќе започне со работа ликовната колонија ,,Љубанци 2019,,. На годинешната деветта ликовна колонија ќе учествуваат дваесетина ликовни творци од земјава и од странство. Од домашните ликовни уметници учество ќе земат : Данчо Ордев, Илија Богоевски, Владимир Лазоски, Ристо Андреев, Боро Арсовски, Ели Чочова, Мирослав Славковиќ, Харалампие Манчев, Станко Ѓорѓиев и др.
 

Изложба на народни носии и пролетен базар во Бутел

Во Општина Бутел денеска беше отворен вториот Пролетен Базар  под покровителство на Општина Бутел, а во организација на Здружението на уметници ракотворци “АРТИ КРАФТ”-Скопје. Во рамки на базарот беше отворена и изложбата на народни носии.
 
Екипите на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, спроведоа акција за генерално чистење на скопската општина Бутел, каде што беше извршено рачно и машинско метење и миење како на главните така и на општинските улици.
 
Завршна презентација на проектот: ,,Јакнење на мултиетничката соработка во општините,, се одржа денеска во паркот пред Општина Бутел.
 
Секојдневните врнежи од дожд го забрзаа растот и ширењето на дивите треви насекаде во Скопје.
 
За одржување на хигиената на улиците, Општина Бутел набави машина за чистење на улиците, наречена метларка.
 
Вчеравечер во Општина Бутел беше отворена ликовната изложба на делата од осмата ликовна колонија ,,Љубанци 2018,,.
 
 
Во Општина Бутел утре ќе биде отворена ликовната изложба на делата од осмата ликовна колонија ,,Љубанци 2018“.
 

Акција за собирање кабаст отпад во Бутел

 
 Oд денеска до 24 април на територија на општина Бутел ќе се спроведува акција за собирање кабаст отпад.
 
Сојузот на Стопански комори на Македонија и општина Бутел денеска потпишаа Меморандум за соработка, кој претставува заедничко залагање за промоција на двете економски зони на територија на општина Бутел.
 

,,Априлијада 2019” во Општина Бутел

Општина Бутел го одбележа денот на шегата. Во одбележувањето учество земаа учениците од седумте основни училишта, како и најмладите од детската градинка ,,11 Октомври”.
 
Со манифестација еко дефиле на велосипеди во Општина Бутел завршија Десетте денови на екологијата во општината.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов со велосипед дојде на манифестација еко дефиле на велосипеди во Општина Бутел со што завршија Десетте денови на екологијата во општината.
 
Во Општина Бутел денеска се одржа петтиот ден од одбележувањето на Денот на екологијата.
 

,,Вози велосипед за почист свет” во Општина Бутел

Пред споменикот на Никола Јонков Вапцаров, во паркот пред Општината Бутел, утре со почеток во 11,00 ч. ќе се одржи завршната манифестација – еко дефиле на велосипеди со што ќе бидат затворени десетте ,,Денови на екологијата” во Општина Бутел.
 

Делови од Бутел утре без вода

Прекинато водоснабдување утре ќе имаат корисниците од улицата „Босна и Херцеговина“ поради водоводен приклучок од ф-250 мм на ф-150 мм.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.