Ученици од Ацо Шопов од Општина Бутел победија на предивикот „Училишта на 21-от век“

Победниците на третиот Предизвик за кодирање се ученици од од ООУ „Ацо Шопов“ од Општина Бутел. Називот на победничкиот проект е „Микробит -обновлива енергија“.

Благодарение на вештините за кодирање, критично размислување и решавање проблеми кои што ги стекнаа во рамките на програмата „Училишта на 21-от век“, тимот кој го сочинуваат учениците Филип Величковски, Ангел Крстевски и наставничката по информатика, Билјана Симоноска Антовска го решија проблемот со изнаоѓање начин за користење обновлива енергија од ветер и сонце во домовите.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.