All for Joomla All for Webmasters

По 8-ми пат одржана манифестацијата ,,Големата Мајка,, во Општина Гази Баба

,,Големата Мајка,,

Во неолитското село Тумба Маџари, по 8-ми пат се одржа манифестацијата ,,Големата Мајка,,. Скулптурата ,,Големата мајка,, претставува симбол и заштитничка на општина Гази Баба и Градот Скопје.

 

На Археолошкиот локалитет Тумба Маџари, кој датира од 6-от милениум пред новата ера, по 8-ми пат се одржа манифестацијата Големата Мајка. Воедно беа одбележани 40 години од првите ископувања на Археолошкиот локалитет и 10 години од уредувањето на неолитската населба Тумба Маџари. Скулптурата ,,Големата мајка,, претставува симбол и заштитничка на општина Гази Баба и Градот Скопје.


Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бори Георгиевски рече дека како општина издвојуваат подолем износ на средства за поддршка на културата и културните манифестации во општината, а продолжува и поддршката за локалитетот Тумба Маџари со цел поголема промоција на оваа неолитска населба.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.