Борјанка Пешевска која живееше во тотално запуштена куќа, во населеното место Гоце Делчев, без вода и тоалет, со ѕидови кои долги години не биле варосани,  доби сосема нов дом, соопштија од општина Гази Баба.
 

Без вода утре делови на Автокоманда

Поради уличен дефект на улица „Јани Лукровски“ 8 и 10 во населба Автокоманда, утре ќе биде прекинато водоснабдувањето за корисниците од високата зона во населба Автокоманда, информираат од ЈП „Водовод и Канализација“.
 
Општина Гази Баба заедно со градот Скопје одржува акција за чистење на јавниот простор и улиците во општината.
 
Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски при посетата на Бурса, Турција, се сретнал со неговиот колега, градоначалникот на општина Нилифер, Тургаи Ердем. На средбата зборувале за унапредување на соработката меѓу двете општини во повеќе области и тоа во земјоделството, спортот, културата, образованието, а изразиле желба и за збратимување на училиштата од двете општини.
 
Општина Гази Баба четири недели се соочува со бојкот од советниците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување на ребалансот на буџетот. Иако немаа ниту една забелешка, ниту на координацијата, ниту на расправата, сепак се одлучија за стопирање на суштинските точки кои ќе значат дополнителен развој за општината, а со тоа и подобри услови за живот на граѓаните.
 
 Општина Гази Баба и централната власт водат сметка за потребите на жителите. Заеднички придонесуваме за подобрување на условите за живеење кои се од суштинско значење за руралните средини, изјави градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски при денешните средби со граѓаните во населените места Раштак, Булачани и Виниче.
 
Населеното место Трубарево во Општина Гази Баба доби функционална канализација и пречистителна станица, со што е решен најголемиот проблем со кој се соочуваа жителите на ова место во изминатите 17 години.
 
На пролет учениците од ООУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром треба да добијат нова училишна спортска сала. Почетокот на градежните работи на новата спортска сала денеска ги означија премиерот Зоран Заев, министерот за образование и наука Арбер Адеми и градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски.
 
Градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски денеска имформираше дека советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Советот на Општина Гази Баба, на денешната 25-та седница не по поддржала ребалансот на буџетот, во кој се предвидени дополнителни средства од 41. 260.000 денари наменети за капитални проекти.
 
Граѓаните на Општина Гази Баба кои протестираа против одлуката да се дислоцира Центарот за зависници во Гази Баба ја добија битката.
 
Полуматурантите од Општина Гази Баба денеска на Плоштадот во Автокоманда го одиграа танцот на полуматурантите. Општина Гази Баба и студиото за танц Еурека по вторпат ја организираа оваа манифестација на која учествуваа 600 полуматуранти од сите 11 основни училишта во Општина Гази Баба.
 
 
Во населбата Хиподром во општина Гази Баба денеска беше пуштен во употреба нов објект на основното училиште „Вера Јоциќ", што ги заменува старите и дотраени бараки каде што учат околу 550 ученици.
 
 
Откако минатата недела беше објавена информацијата дека центарот за зависници од Кисела Вода ќе се дислоцира во Гази Баба, поточно во дел од просториите на Металски Завод Тито, со жестока реакција се јавија граѓаните на оваа скопска општина.
 
 
За прв пат, Средното училиште на Град Скопје „ЕМУЦ 8-ми Септември“ и општина Гази Баба го организираа првиот училишен саем на машинската и енергетската индустрија, кој се одржа на 10-ти и 11-ти мај, во просториите на училиштето.
 
 Во паркот во општина Гази Баба денеска беше откриен споменикот на Горан Стојменовиќ, загинат припадник на Единицата за специјални задачи „Тигар", кој трагично го загуби животот при полициската операција за неутрализирање на терористичката група во кумановската населба Диво насеље на 10 мај 2015 година.
 
Центарот за меѓуетничка толеранција во рамки на програмата за едукации, преквалификации и доживотно учење, во соработка со Општина Гази Баба и фондацијата Фридрих Еберт, спроведе истражување во компаниите од машинската и енергетско-електронската индустрија за потребите од квалификуван кадар за пазарот на трудот.
 
Прв училишен саем на машинската и енергетската индустрија ќе се одржи на 10-ти и 11-ти мај во СУГС,, ЕМУЦ 8-ми Септември,, кој е производ на заедничката координирана акција на стопанството, институциите, локалната самоуправа, учениците, родителите и Центарот за меѓуетничка толеранција.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest  Акцијата за чистење и обнова на урбаната опрема во парк шумата Гази Баба продолжува и овој викенд. Заеднички екипи на ЈКП „Гази Баба" и ЈП „Паркови и зеленило" денеска на терен ја чистеа парк шумата Гази Баба, а поставена беше и нова урбана опрема.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.