(Видео) Митева: Градежната„ офанзива" на Шилегов брои 9,5 километри

Најавената градежна офанзива на Шилегов брои вкупно 9,5км, рече портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

„Петре, Град Скопје не е кафана па да ја разработиш за два месеци во летниот период. Град Скопје бара посветеност, бара работа која никогаш не запира и Град Скопје заслужува развој, а не стагнација и предизборна еуфорија. Залудни се овие напори кои ги вложуваш во предизборието, скопјани имаат одлична меморија и не ги забораваат овие четири години на неработење, не ги забораваат ниту изливите на нервоза и ароганција како и уништувањето на зеленилото“, истакна во изјавата Митева.

Како што најавува Шилегов, додаде портпаролката на опозициската партија, оваа градежна офанзива ќе се одвива во сите 10 општини, што значи, како што рече, во секоја општина ќе се реконструира по само 1км од градските улици.

„Навистина, скопјани се фрапирани од ова твое "засилено" темпо. Она што го отсликува Шилегов е инфраструктурната стагнација, погрешните политики, како и лошите проекции за иднината и развојот на градот. Голем број на круцијални проекти останаа нереализирани, како што се тунелот под Кале, Универзалната сала, велосипедските патеки, спортските капацитети, спектакуларно најавуваниот зип лајн и така натаму, но тоа се само дел од предизборните лаги на Шилегов на кои многу скоро ќе им дојде крај“, посочи Митева.

Додаде, дека нејзината партија и граѓаните ги знаат проблемите со кои се соочува Град Скопје, и како што напомена, промените ќе започнат токму од Град Скопје, со заминувањето на Шилегов.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.