Петре Шилегов потрошил 420.000 евра за набавка на мрежна инфраструктура и ИП-телефонија за потребите на Градската куќа на ул. Лазар Личеноски бб, која истиот ја продаде, изјави Сергеј Попов, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.
 

(Видео) Шилегов: Дрисла повеќе не го труе Скопје

Дрисла повеќе не го труе Скопје, инвестиравме во здравјето на граѓаните, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов
 
Данела Арсовска освен бугарско државјанство има и бугарска лична карта издадена во 2011 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска.
 
Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ,  Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негираше обвинувањата дека поседува бугарско државјанство.
 
Нема тема на којашто градоначалникот во заминување Петре Шилегов не ја лаже македонската јавност. Дава одговори со неточна и лажна содржина постојано овие четири години, а тие лаги ги чинат скопјани стотици илјади евра, рече на денешната прес-конференција Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.
 
Почесната конзулка на Унгарија Данела Арсовска не заслужува да биде ни кандидат за градоначалник на Скопје, затоа што е одговорна за пропаѓањето на спортската сала „Расадник“ изградена со самопридонес на скопјани, беше изнесено на денешната прес-конференција од Градската организација на СДСМ - Скопје.
 
Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба, преку централното градско подрачје. Со новиот мост се зголемува функционалноста и динамиката на движење, се олеснува сообраќајниот метеж, а Скопје и скопјани на располагање добиваат безбедна врска за движење низ трите општини. Мостот на булевар АСНОМ се изведува во согласност со сите совrемени стандарди за изградба и е граден со најквалитетни материјали“,изјави Шилегов.
 
На виделина е вистината за кандидатката на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска. Денеска обелоденуваме уште една тајна, чувана и криена од Арсовска, рече на прес-конференција, Славјанка Петровска, пратеничка на СДСМ.
 
Скопје мора да продолжи напред со создавањето на квалитетни услови за образование на нашите деца, нашите најсакани, но и за сите оние кои се во потрага по нови знаења. Омиленото место на вљубениците на вселената во Скопје и местото каде децата од цела земја се запознаваат со основите на астрономијата го опремуваме со современа техника и вршиме целосна реконструкција на просториите, обнова на ентериерот и системот за вентилација. Со оваа капитална инвестиција, МКЦ гордо ќе се носи со другите сродни европски центри, и ќе биде репрезент во 2022 година која е прогласена за Година на Европската младина, изјави градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција.
 
Унапредување на условите на образовните институции, кои ќе бидат безбедни за сите деца, родители и вработени, како приоритет во работењето на секоја градска и локална самоуправа. Условите за работа во училиштата ќе им овозможуваат квалитетен образовен, воспитен и социјален процес за нашите деца.
 
Мојата визија за Скопје предвидува овозможување на современи услови за учење за нашите деца. Мора да имаме соодветни модели за одржување на образовниот процес за младите и тие тоа го заслужуваат во 21 век. Со брзи и ефикасни решенија ќе им покажеме на сите наши млади дека местото им е тука, дома и дека треба да останат во Скопје, нагласи кандидатката за градоначалник на Град Скопје, Данела Арсовска, на денешната панел дискусија на тема „Младите во градот Скопје, младите во центар“.
 
Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје ја информира јавноста дека од утре, вторник (26 октомври), трасата на линија 50 во Хиподром ќе биде продолжена, односно дел од автобусите ќе возат до Хиподром 2, со ознака 50А.
 
Додека Шилегов се обидува да се спаси од потоп со употреба на зборот еколошки, „Дрисла“, која е јавно претипријатие под Град Скопје, прераснува во бомба за ширење зараза, обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.
 
Влегуваме во последната недела во кампањата и би сакал да ги сумирам клучните ветувања, проекти и планови за градот кои во следните 4 години ќе се спроведат, а за кои интензивно зборував изминатите недели, изјави кандидатот за втор мандат за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција.
 

Арсовска: Скопје ќе биде град на дигитални можности

Граѓаните во секое време ќе можат да проверат што се случува со нивното барање, а одговор ќе добиваат во рок од 24-72 часа. Административните услуги ќе бидат достапни електронски со едноставни постапки, без обврска за одење во општината. Чекањето во редици и трчањето од шалтер до шалтер ќе биде минато благодарение на дигитализацијата и новата едношалтерска услуга.
 
Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре без електрична енергија ќе останат:
 
Пензионерите, лицата со попреченост и лицата со ретки болести се само дел од категориите на граѓани кои ќе добијат бројни социјални поволности и бенефицирани услуги од страна на градот Скопје во следните четири години, соопштија од градот.
 
Денес во Бутел градоначалникот Петре Шилегов се сретна со жителите на оваа скопска општина. Во разговор со бутелчани Шилегов потенцираше дека Бутел е општина со најбрз развој во изминатите 4 години.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.