All for Joomla All for Webmasters

Одбележан Денот без автомобили во Скопје

Во рамките на „Европската недела на мобилност“ во Скопје денеска се одржа велосипедско дефиле под мотото „Комбинирај и движи се“, на кое се придужија заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и евроамбасадорот Самуел Жбогар.
 

Чаир доби нов парк, со знакот на НАТО

Во знак на одбележување на Денот на мирот, денеска градоначалниците на општина Чаир, и на Град Скопје, Петре Шилегов и Висар Ганиу го промовираа новиот парк на улица „ Дижонска“ во вкупна површина од 5. 860 метри квадратни.
 
Утре на улиците „Димитрие Чуповски“ и „11 Октомври“ ќе има привремен сообраќаен режим.
 

Град Скопје со намалени расходи и нови проекти

Предлогот за изменување на Буџетот на Град Скопје за 2018 година, со кој е предвидена рационализација на трошењето на буџетските средства, ќе биде разгледуван на следната седница на Советот на Град Скопје. 
 

Брест, Малино и Танушевци утре без струја

Корисниците од селата Брест, Малино и Танушевци во Општина Чучер-Сандево утре, од 9:15 до 14 часот ќе бидат без електрична енергија. 
 

Двајца скопјани нападнати во населбата Аеродром

Неколку лица вчера на улицата „Методија Шаторов Шарло“ пред угостителски објект физички ги нападнале  В.Г.(27) и М.З.(21) и двајцата од Скопје.
 
Од денеска почнува пријавувањето за учество на 15. Виз Ер Скопски маратон, што ќе се одржи на 5 мај 2019. Како што информираат организаторите пријавувањето ќе се одвива во неколку фази.
 

Приведени пет лица во Скопје за поседување оружје

Пет лица се приведени, откако по проверка на три возила во едното е пронајден пиштол.
 

Исклучени 57 возачи од сообраќај вчера во Скопје

Вкупно 57 возачи се исклучени од сообраќај затоа што се движеле со поголема брзина од дозволената со сообраќаен знак, други тројца поради управување возило под дејство на алкохол, а други 12 без сообраќајна дозвола.
 

Отров расфрлан низ Аеродром

На повеќе локации низ Аеродром е расфрлан отров. Отрови во Мичурин, Скопјанка, поликлиника Јане Сандански, Тобако 2, предупредува здружението за заштита на животни Анима Мунди.  
 

Велосипедско дефиле во Скопје

Во рамките на Европската недела на мобилност 2018 година, денеска во Скопје ќе се одржи велосипедско дефиле. 
 

Без вода утре неколку улици во Центар

Без вода утре од 9 часот ќе останат корисниците од улицата „Мирче Маца“ и околните улички во Општина Центар.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.