Поради технички зафати без струја делови од Скопје

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека денеска, поради веќе закажани технички зафати во мрежата, без електрична енергија ќе останат:
 

Синдикатите од ЈСП на средба со Арсовска

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на трите репрезентативни синдикати на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП).
 

Од денеска стартува зимската служба на Град Скопје

Од денеска стартува Зимската служба на Град Скопје, а со тоа и координираните активности за зимско оддржување на улиците во надлежност на Град Скопје, врз основа на програмата усвоена од Советот и средствата предвидени во буџетот.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, вчера не присуствувала на доделувањето на наградите „13 Ноември“, реагираат од СДСМ.
 
Иницијативата Зелен хуман град го одржа Граѓанскиот буџетски форум на кој беше поднесен вкупно 31 предлог за одржлив и праведен развој на градот. Вкупниот износ потребен за реализација на сите поднесени предлози од 14 активистички групи е некаде околу една милијарда денари, што претставува една седмина од целосниот буџет на Град Скопје.
 
Да гледаме кон иднината и да ги надминеме разликите за Скопје повторно да биде град на солидарноста и соживотот, истакна градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, во своето обраќање пред Споменикот на ослободителите, а по повод 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија, по повод одбележувањето на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје.
 

Без струја повеќе скопски општини

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска, без електрична енергија, ќе останат повеќе скопски општини.
 
Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денеска оствари средба со Шефот на Делегација на Европската унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир.
 

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Од ЕВН Македонија АД добивме известување дека на ден 12.11.2021 година (петок), без електрична енергија ќе останат:
 
Почна да се чисти дивата депонија кај последната автобуска станица бр. 5 во Ново Лисиче. Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на прес-конференција со градоначалникот на општина Аеродром, Тимчо Муцунски, денеска од Аеродром најавија реализација на еден од петте мега паркови кои се предвидени во програмата на Град Скопје.
 
Соочени со енергетската криза која е во тек, а имајќи предвид дека државата набавува електрична енергија со драстично повисока цена, како и во согласност со Владината одлука за прогласена кризна состојба во енергетскиот сектор, сакаме да ја информираме јавноста дека Град Скопје побара раскинување на договорот со „Линк медиа плус“ дооел за новогодишно украсување на градот во вредност од 14.986.000,00 денари односно 243.000,00 евра.
 
Од ЕВН Македонија АД информираат дека денеска претпладне без електрична енергија се:
 
Дел од проектите што се конструктивни и беа дел од програмите на сите кандидати за градоначалници сметам дека треба да бидат вклучени за имплементација на Град Скопје за следните четири години, затоа што секој од кандидатите има свои квалитети и знаење кои беа истакнати низ трката за подобро, поубаво Скопје и може да придонесе кон заедничката визија за современ град кој ќе нуди еднакви можности за живот за сите граѓани. Ова треба да е континуирана заедничка заложба за позитивни промени, за доброто на градот и на нашите сограѓани.
 
Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре без електрична енергија ќе останат:
 

Арсовска седна во градоначалничката фотелја (ФОТО)

Данела Арсовска од денеска и официјално е градоначалничка на Скопје и прва жена која ќе го раководи главниот град од осамостојувањето на Македонија.
 

Без струја делови од Скопје

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска делови од Скопје одреден временски период ќе останат без електрична енергија.
 
Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје,  по добиеното известување од ЕВН,   ги известува граѓаните дека:
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.