All for Joomla All for Webmasters

Бесплатен очен преглед за 2.700 ученици од Општина Карпош

Во Општина Карпош заврши проектот за проверка на видот, во чии рамки беа опфатени основците од сите десет училишта, а во следната фаза и дечињата од сите градинки во Карпош. Во периодот од декември 2017 година до 1-ви јуни оваа година, прегледани се вкупно 2700 дечиња.

 

Вкупно 2.700 дечиња во Општина Карпош од декември минатата година до 1-ви јуни годинава се прегледани во рамки на проектот за проверка на видот.
Како што информираат од Општина Карпош прегледани беа основците од сите десет училишта, а во наредната фаза и дечињата од сите градинки на територија на локалната самоуправа.

 


Бесплатните превентивни очни прегледи ги спроведе Лајонс Клуб Кале преку проект, во соработка со Лајонс Дистрикт 132 Клуб Македонија и УСАИД.
Примарна цел на проектот е да се откријат евентуалните аномалии со слабиот вид кај најмладите уште во рана фаза и во тој случај, да се препорача посета на стручно медицинско лице, за понатамошен третман.

 


Од општината информираат дека локалната самоуправа и во новата учебна година интензивно ќе работи на зголемување на детската заштита.

 

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.