Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на јавна површина, во населеното место Бардовци.
 
Голем дел од населбата Карпош попладнево остана без електрична енергија.
 

Исчистена дива депонија во Бардовци

Исчистена е дивата депонија во Бардовци, долж течението на реката Лепенец. Подигнати се 550 кубни метри отпад, кои со години се таложеа на оваа локација и придонесуваа кон зголемување на аерозагадувањето.
 
Директорот на  ЈП „Комунална хигиена“- Скопје, Абдусамед Шабани, и градоначалникот на општината Карпош, Стефан Богоев, денеска во Центарот за селекција на отпадот во Карпош ги промовираа планираните активности што ќе се одвиваат во рамките на кампањата за правилно постапување со кабастиот отпад на територијата на оваа скопска општина.
 

Без вода денеска жителите на населбата Жданец

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради систематска промена на водомери во населбата Жданец, денеска без водоснабдување ќе останат корисниците од населбата Жданец од 9:00 до 14:00 часот (општина Карпош).
 
Карпош е скопска општина со најголем број возрасни сограѓани, а во рамки на Неделата на грижа на стари лица, градоначалникот Стефан Богоев беше во посета на специјализираната геријатриска болница во Злокуќани.
 

Утре без вода жителите на населбата Жданец

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради систематска промена на водомери во населбата Жданец, денеска без водоснабдување ќе останат корисниците од населбата Жданец од 9:00 до 14:00 часот (општина Карпош).
 

Исчистена депонијата во Злокуќани

Со соодветна механизација, Општина Карпош исчисти уште една дива депонија на територија на Карпош, во околината на Злокуќани, кај напуштеното фудбалско игралиште. На оваа локација со години се фрлал отпад од страна на населението.Тука често се палеа и огнови на отворено, со што дополнително се придонесуваше кон зголемување на аерозагадувањето.
 

Општина Карпош со мерки за намалување на загадувањето

Со   усвојување на Одлуките за одобрување на финансиски средства на проекти  од областа за заштита на животната средина , природата и енергетската ефикасност, на денешната седница на Советот на Општина Карпош, локалната самоуправа дополнително презема мерки за намалување на загадувањето и  подобрување на амбиенталниот воздух.
 

Ново зеленило во Карпош 3 и Нерези

 Општина Карпош засади нови украсни растенија во населбата Нерези, на потегот меѓу улиџите „Козле“ 8 и 10, информираат од општината.
 

Утре без вода делови на Карпош

Од ЈП Водовод информираат дека утре поради систематско менување на водомерите, без водоснабдување од 08:30 часот до завршување на истите, ќе останат корисниците од следните улици: Трнодол, ПопБогомил, Кнез Хадсон, Лесновска и Јан Хус. (општина Карпош)
 

Партизан се враќа во владение на општината

„Среќен сум што од 43-тиот роденден на Општина Карпош, можам да соопштам дека „Партизан“ се враќа во наше владение. Во прашање се денови на доделување и завршување на сите формално правни процедури.
 

Нова сензорна соба за учениците со попреченост во Карпош

Во рамки на Деновите на Општина Карпош, основното училиште „Вера Циривири – Трена“ денеска доби уште еден исклучително важен простор - нова сензорна соба за учениците со попреченост.
 
Во тек е претпоследната година од мандатот на Стефан Богоев и СДСМ како раководат со општина Карпош. Досега веќе на сите им е јасно дека нема ништо од трите ветени базени во училиштата, нема ништо од инфраструктурните проекти, ги нема ветените пешачки зони ниту, пак, велосипедски патеки, нема нов парк на кејот, нема ништо и од помпезно најавениот пензионерски со Сојузот на Боки 13, обвини Тони Јаревски, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Карпош.
 
Пред претставници на голем број младински организации од Грција, Романија, Италија, Коста Рика, Словенија, Полска и Јужна Африка, Богоев говореше за клучните активности и политики кои Карпош ги презема на полето на заштита на животната средина.
 
Целосно е реконструиран подот во спортската сала во училиштето „Владо Тасевски“. Исто така, обновени се и страничните спортски реквизити и кошовите.
 
Вчеравечер, во базенот кој функционира во состав на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се одржа осмото издание на Меѓународниот турнир во пливање „13 Ноември“.
 

Натпревар меѓу здруженијата на пензионери во Карпош

На игралиштето на ФК „Локомотива“ се одржаа Пензионерските игри 2019. 
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.