Општина Карпош ги потсетува граѓаните, заедниците на сопственици и управители на згради дека во тек е јавниот повик за субвенционирање на поправки на лифтови и кровни површини.
 
 Општина Карпош започна со целосна реконструкција на детското игралиште во Карпош 4, на улицата „Никола Парапунов“. Се врши целосна замена на детските реквизити и се поставуваат нови.
 
Осум лица се приведени откако биле затекнати на забава во подземна гаража во Карпош во 3 часот по полноќ.
 

Доделени стипендии за најдобрите основци во Карпош

Вкупно 25 ученици од основните училишта во Карпош, од осмо и деветто одделение ќе добиваат стипендии, затоа што ги исполнуваат условите од Јавниот повик кој го распиша општината.
 

Нов зелен сквер за граѓаните од Карпош 2

На аголот помеѓу булеварот Илинден и улицата Никола Тесла, до гимназијата „Орце Николов“, редизајнирана е зелената површина и целосно е уреден првиот сквер во согласност со потребите на граѓаните за одмор, релаксација и дружење.
 

Јавна расправа за четири улици во Карпош

В четврток, 24.12.2020 година,  Општина Карпош ќе спроведе Јавна расправа со граѓани, жители на Карпош, во врска со изведување на реконструкции на четири улици во Карпош 1 и Карпош 2, информираат од општината.
 
Општина Карпош испраќа апел до сите граѓани, да не користат петарди и пиротехнички средства, кои претставуваат опасност за здравјето, за домашните и уличните животни, како и за животната средина.
 
Буџетскиот онлајн прашалник на Општина Карпош оваа година го пополнија 806 граѓани од сите урбани заедници.
 

Карпош донираше за жртвите од семејно насилство

Општина Карпош на шелтер центарот кој се  наоѓа на нејзина територија во Карпош 2,  му донираше три пакети топла облека, 50 заштитни маски, 50 пара заштитни ракавици, како и 10 шишиња средства за дезинфекција наменети за згрижените семејства жртви на семејно насилство.
 

В понеделник без вода неколку објекти во Карпош

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека в понеделник, 07.12.2020 без вода ќе останат неколку објекти во Општина Карпош.
 

Карпош донира облека за социјално загрозените

Општинската администрација на Карпош спроведе хуманитарна активност за собирање на облека за социјално – загрозените лица и домаќинства кои живеат на територија на општината.
 
Општина Карпош објави јавен повик за субвенционирање за поправка и санација на постоечки лифтови и оштетени кровни површини на станбени згради.
 

Утре без вода дел од Карпош

Од ЈП Водовод и Канализација информираат дека утре, 30.11.2020 поради реконструкција на водоводна мрежа на Булевар Партизански Одреди 66,
 
Општина Карпош започна со реставраторските и конзерваторски работи на главниот конак во манастирскиот комплекс Свети Пантелејмон во Горно Нерези.
 

Поволности за паркирање на лицата со попреченост

Сите граѓани – лица со попреченост преку Јавното претпријатие „Градски паркинг“ можат да користат поволности за паркирање на своите возила на територија на цело Скопје, соопшти Општина Карпош.
 

Стипендии за успешните ученици во Карпош

Општина Карпош ги објави јавните огласи за доделување на стипендии за талентирани ученици и талентирани спортисти, кои учат во VIII и IX одделение во десетте општински основни училишта.
 
Во рамки на одбележувањето на Денот на општината, локалната самоуправа започна со делење на 80 пакети за своите сограѓани кои се наоѓаат во социјален ризик, информираат од општината.
 

Се уредува дворот на училиштето „Х.Т. Карпош“ во Карпош 1

Стартуваа активностите за целосно уредување на дворот на основното училиште „Христијан Тодоровски – Карпош“, во населбата Карпош 1, информираат од Општина Карпош.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.