All for Joomla All for Webmasters

„Пушкинови денови“ во Кисела Вода

Општина Кисела Вода

Во „Паркот Пушкин“ во Општина Кисела Вода денеска со пригодна свеченост ќе биде одбележан денот на раѓањето на големиот руски поет Александар Сергеевич Пушкин.


Одбележувањето на 219 години од раѓањето на Пушкин е во организација на Општина Кисела Вода и Амбасадата на Руската Федерација во Македонија кои оваа година по десетти пат ќе го чествуваат ликот и делото на големиот руски и светски поет. Во исто време, ќе се прослават и јубилејни 10 години од поставувањето на споменикот и оддржувањето на традиционалната манифестација „Пушкинови денови“.


По положувањето на цвеќе пред бистата на Пушкин, манифестацијата „Пушкинови денови“ ќе продолжи со музички изведби, читање на руска поезија. Ќе настапат Рускиот вокален ансамбал Чајка, КУД Славјанка, Фил - Фак, Асоцијацијата по изучување на рускиот јазик Озарение, кореографското студио Лајф Витал, ученици од гимназијата „Гоце Делчев“ од Куманово, победници на натпреварот за руска песна во Софија.

 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.