All for Joomla All for Webmasters
Небезбедна за пиење е водата од јавната чешма во село Драчево и таму е поставена табла со соодветно укажување, соопшти денеска Општина Кисела Вода.
 
 
Интензивно тече санацијата на санитарните јазли во ООУ „Кузман Шапкарев" во населбата Драчево што почна во втората половина на јануари годинава.
 

Презентација и анкета за ДУП во Кисела Вода

Во Општина Кисела Вода се одржа трета јавна презентација и анкета по  предлог ДУП  Градска четврт Ј20 – Блок 04, која е со површина од 35,40 хектари. Како што соопшти општината, пред жителите од овој дел на градот планот беше стручно објаснет од планерската куќа која го изведува урбанистичкото решение.
 
Центарот за зависници во Општина Кисела Вода претставува вистински страв за жителите кои живеат во тој дел на општината.
 

Без струја утре корисници од Усје

Утре од девет до 15 часот без струја ќе бидат корисниците од Усје на потегот кон манастирот, во општина Кисела Вода.
 
Општина Кисела Вода за дечињата кои ги посетуваат објектите на двете јавни детски градинки што се под нејзина надлежност, обезбеди 2500 маски што ќе им помогнат за заштита на здравјето од аерозагадувањето. За таа цел, од општината информираат дека претседателот на Советот на Кисела Вода Дарио Шимиќ, денеска во ЈДГ „8-ми Март“, во објектот „Расадник“ на децата им подели маски за заштита од загадениот воздух.
 
Еко канал од денеска почнува да функционира на веб-страницата на Општина Кисела Вода. Ќе понуди едукативни текстови поврзани со заштитата и унапредувањето на животната средина, справувањето со еколошките ризици, заштитата на природата, водите почвата, управувањето со отпадот, аерозагадувањето, климатските промени….
 
Општина Кисела Вода ги презема трошоците за физичко и патролно обезбедување на учениците и објектите.
 
Градоначалниците на Кисела Вода и Град Скопје, Темелковски и Шилегов денеска извршија увид во градежните активности на локацијата во близина на улицата "Герника" во селото Драчево, каде се наоѓа последната постојка за автoбусот бр.41.
 

Хуманитарни акции во општина Кисела Вода

 Во пресрет на новогодишните празници, денеска во општина Кисела вода се одвиваа низа хуманитарни акции.
 
Во пресрет на новогодишните празници денеска секретарот на Општина Кисела Вода Александар Алексовски додели 98 ваучери за новороденчиња, од кои 54 за машки и 44 за женски деца, соопштија од општината.
 

Без струја утре делови од општина Кисела Вода

Без електрична енергија утре во периодот од 9 до 10:30 часот ќе останат дел од корисниците од ул.„Саса – 2“ (ул.„1513“) во општина Кисела Вода.
 
Општина Кисела Вода во соработка со Министерството за внатрешни работи, СВР Скопје – Одделение за превенција и ПСОН – Кисела Вода започна со реализација на кампања во основните општински училишта, со цел да се делува во насока на спречување на несакани последици по безбедноста на учениците во периодот на претстојните новогодишни и божиќни празници.
 
facebook twitter google+ linkedin pinterest Жителите од населбата Припор денеска на протест го изразија својот револт кон општината поради неизградениот потпорен ѕид, поради кој се појави свлечиште на патот кое одзема еден човечки живот. Тие од собирно место тргнаа и ја блокираа главната улица која ги поврзува околните населби и села.    
 

Инспекторите во Кисела Вода со зајакнати контроли

Во текот на последниот квартал од тековната година, овластениот комунален инспектор и овластените комунални редари во Општина Кисела Вода изрекле 10 парични казни во висина од 50 евра во денарска противвредност за прекршоци сторени  согласно Законот за јавна чистота (оставање на градежен материја, оставање на ѓубре како и продажба на земјоделски производи на јавна површина).
 

Промовирана иновативната платформа „Take green action“

За справување со еден од најголемите предизвици во Скопје, аерозагадувањето, потребен е инклузивен пристап и сите да се вклучат во планот за чист воздух што е донесен, бидејќи секој е важен и може да придонесе во таа борба, изјави денеска Јани Макрадули, заменик министер за животна средина и просторно планирање.
 

Протест во Кисела Вода поради Домот за зависници

Жители од Кисела Вода денеска се собраа на протест барајќи дислоцирање на Центарот за зависници. Тие велат дека стравуваат за нивната безбедност и безбедноста на нивните деца бидејќи во дворот на Центарот за зависници постојано наоѓаат медицински отпад.
 

Пинтија денеска без вода

 Корисниците во скопската населба Пинтија денеска ќе бидат без вода поради дефект од Ф-125мм на ул.Саса 2.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.