Без струја делови на Кисела Вода

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија денеска ќе останат од 10:00 до 12:30 часот, објектот на фирмата Гранд Експорт во кругот на поранешната фабрика - Стаклара (Општина Кисела Вода).
 
Во дворовите на основните училишта во надлежност на Општина Кисела Вода се одржа свечено доделување на свидителства.
 
Градоначалникот на Oпштина Кисела Вода, Филип Темелковски, и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, извршија увид во работните активности за изградба на затворен пливачки базен во училишниот двор на ООУ „Невена Георгиева - Дуња“ и на трим-патеката во општина Кисела Вода.
 
Вработен во Општина Кисела Вода е заразен со вирусот Ковид-19, а пет негови колеги се во изолација, соопштија од Општината.
 
Општина Кисела Вода денеска на својата територија започна уште една нова акција за дезинфекција на јавните површини.
 
Општина Кисела Вода известува дека дека викендов за време на продолжениот полицискиот час, на оваа територија ќе работат неколку деловни субјекти кои се занимаваат со достава на храна и лекови на територија на Кисела Вода, а претходно аплицираа на Јавниот повик на локалната самоуправа.
 
Општина Кисела Вода објави јавен повик за онлајн работа за достава на неопходни прехранбени намирници од економски оператори и маркети кои работат на нејзината територија.
 

Во населбата Припор асфалтирани две улички

Општина Кисела Вода во населбата Припор ги асфалтираше двете најоштетени улички, информираат од општината.
 

„Распеана волшебна елка“ во Кисела Вода

Во преполна сала во Кисела Вода се одржа новогодишен настан насловен: „Распеана волшебна елка“.
 
Општина Кисела Вода постави нов автоматски систем за наводнување на зеленилото во паркот „Шопен“, информираат од општината.
 
Општина Кисела Вода на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзината територија им додели нови 53 ваучери.
 
Општина Кисела Вода информира дека во следните 30 дена заради санација патот кој води кон населеното место Теферич ќе биде затворен за сообраќај.
 

Темелковски ќе ги посети сите месни и урбани заедници

​Градоначалникот Филип Темелковски со цел да ги слушне предлозите, потребите и барањата на жителите на Кисела Вода,  од денеска па се до крајот на овој месец ќе ги посети сите месни и урбани заедници.
 
Општина Кисела Вода денеска додели нови 60 ваучери за новороденчиња, 22 за женски и 38 за машки деца.
 
Општина Кисела Вода во соработка со Волонтерски центар - Скопје и СУГС „Браќа Миладиновци“ спроведува активности за хортикултурно уредување на дел од дворовите на училиштата и градинките.
 

Патот кон Теферич ќе биде затворен за сообраќај

Денеска од 09 часот заради градежни активности патот кој води кон населеното место Теферич ќе биде целосно затворен за сообраќај, информира Општина Кисела Вода.
 
Општина Кисела Вода спроведува голема акција за расчистување на Црниот канал и коритото на реката Мала Рада.
 
Бактерија МРСА (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) е изолирана кај дете и воспитувачка во клонот „Кокиче“ во градинката „Весели цветови“ во Кисела Вода, пренесува МЕТА.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.