All for Joomla All for Webmasters

Издадено прво одобрение за градба во новиот мандат на градоначалникот на Општина Петровец

Општина Петровец

Градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски денеска го издаде првото одобрение за градба во новиот мандат. Белгиската компанија М Стеел е компанијата која го доби одобрението и на почетокот од 2018 ќе започне да го гради својот деловен објект на површина од 2.900 м2 во Мултифункционалната зона Ќојлија.

 

Белгиската компанија М-Стеел е новиот инвеститор во Општина Петровец кој денеска доби одобрение за градба во Мултифункционалната зона Ќојлија. Ова е прво решение издадено во новиот мандат на градоначалникот Борче Митевски, а како што најави тој до крајот на годинава ќе бидат издадени уште 4 одобренија за градење, со што продолжува градежната офанзива во оваа зона која има одлична местоположба поради близината на аеродромот Александар Велики и автопатот.

 

Градоначалникот на Општина Петровец Борче Митевски истакна дека со несмалено темпо продолжува да работи и во наредните 4 години се со цел да се исполнат ветувањата кои ги дале на инвеститорите и на граѓаните, пред се да се намали невработеноста во општината. Како што најави Митевски со изградбата на новиот објект на М Стеел се очекува да се вработат 70-80 луѓе, а со оглед на тоа што во моментов во зоната Ќојлија се градат 30 индустриски објекти, градоначалникот очекува во 2018 година да има недостаток на работна сила во општината.


Белгиската компанија М Стеел која се занимава со обработка на лим, негово превиткување, заварување и сл. во Општина Петровец ќе гради деловен објект на површина од 2.900 м2, а изградбата ќе започне на почетокот од 2018 година.


Маргарита Младеноска, генерален менаџер на М Стеел истакна дека одлуката својата инвестиција да ја прошират токму во Општина Петровец е поради најповолните услови кои ги добиле од оваа општина.


Во Мултифункционалната зона Ќојлија продадени се 77 парцели на домашни и странски инвеститори за разни намени, од хотели до лесна индустрија, прехранбена, логистика и производство на автомобилски делови.

   

Забрането е превземање или копирање на авторски содржини (текстови,фотографии,видеа) без претходна писмена согласнот од МТМ ТВ. Доколку сметате дека вашето авторско право е повредено, ве молиме контактирајте не на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
       

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.