ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

 

-Експерти на ООН веќе се испратени и ќе работат на случајот, рече Гутереш на прес-конференцијата организирана за одбележување на почетокот на годишната седница на Генералното собрание на ОН.

 

Според него, ОН сакаат да стават крај на тој вид ескалација на тензиите.

 

Дипломатски извори соопштија дека во тимот се експерти одговорни за контролирање на ембаргото за оружје воведено за Јемен во 2015 година.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.