Бразил: Се умира побрзо од коронавирус откако на кое било друго место во светот

Бразил ја надмина Велика Британија по бројот на смрти случаи од Ковид-19 во светот. Во однос на бројот на смртни случаи од коронавирусот, Бразил сега е на второто место во светот.

Вкупниот број на починати достигна 41.828, бидејќи уште 909 луѓе починаа во последните 24 часа, пренесува Ројтерс.

Министерството за здравство на Бразил соопшти дека вкупниот број заразени е 828.810, бидејќи се регистрирани 25.982 нови случаи на Ковид - 19. Бразил е исто така втор во светот по бројот на заразени, по САД.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.