Општина Кисела Вода доби нов градоначалник. Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска ја презеде градоначалничката функција од досегашниот градоначалник Филип Темелковски, кој воедно беше негов противкандидат на овие локални избори. При примопредавањето Темелковски му честита и му посака среќа и успех со раководењето на општината во наредниот четиригодишен период.
 
Кога Меган го роди Арчи, сите беа убедени дека тој ќе ја добие титулата според обичајот на кралското семејство, но тоа не се случи. Тогаш почнаа разни шпекулации, а сега се знае вистинската причина.
 

Премиера на балетската претстава „Жизел“

На сцената на Националната опера и балет, на 30 октомври, со почеток во 20 часот, по 22 години, со обновена верзија ќе се одигра балетската премиера „Жизел“.
 
Третина од најчестите летови во ЕУ може да се заменат со возење со воз кое трае помалку од шест часа, а забраната за такви летови ќе заштеди 3,5 милиони тони јаглероден диоксид, објави денеска „Гринпис“.
 
На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат вратени парите, потврди шпанското Министерство за внатрешни работи.
 
Во општина Прилеп денес официјално беше извршено примопредавање на функцијата градоначалник меѓу новоизбраниот градоначалник Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ и досегашниот Илија Јованоски.
 
Имав прилика денеска да ги видам информациите во медиумите и искрено многу непријатно се изненадив, коментира актуелниот градоначалник на Скопје и кандидат за втор мандат, Петре Шилегов, по објавата на СДСМ дека неговата опонентка Данела Арсовска имала бугарско државјанство.
 
Не сакам да коментирам луѓе што се заглавени во едно политичко мочуриште, тоа е очекувано од структурата што е во заминување. Тие нека продолжат да удираат ниско, колку пониско тие удираат, ние толку повисоко ќе се креваме, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на црната кампања од страна на СДСМ, односно обвинувањата за бугарско државјанство на Арсовска.
 
Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 6.089 дози вакцини, од кои 709 се прва доза, 1.148 се втора доза, а 4.232 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство.
 

Погба ги нападна медиумите: Ширите лажни вести

Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Пол Погба, ги негира медиумските пишувања, дека не е о добри односи со менаџерот, Оле Гунар Солскјер.
 
Принцезата Мако, внука на јапонскиот император, се откажа од царскиот статус и од обесштетувањето во иснос од 1,2 милиона евра кога се омажи за 30-годишниот Кеи Комуру овој вторник.
 
Пејачката Бритни Спирс сподели фотографија со машина за пишување и три розови рози, но текстот што го напиша не се однесува на фотографијата.
 
Земјите од источна Европа бележат висок број на нови инфекции со коронавирус, при што Русија има рекорден број на смртни случаи како последица на инфекцијата, а Бугарија најголем дневен пораст, со мал број вакцинирани, објави денеска агенцијата „Ројтерс“.
 
Бугарскиот весник „Труд“ во денешното издание во текст со наслов „Бугарка вербално линчувана во Скопје“ ја брани Данела Арсовска, независната кандидатка за градоначалничка на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, откога вчера СДСМ објави документи дека има бугарско државјанство.
 
Хванг Донг Хјук, креаторот на популарната серија Squid Game, вели дека не е богат и покрај глобалниот успех на серијата.
 

(Видео) Шилегов: Дрисла повеќе не го труе Скопје

Дрисла повеќе не го труе Скопје, инвестиравме во здравјето на граѓаните, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов
 
Руското Министерство за одбрана ја пофали акцијата на своите маринци во близина на западниот брег на Африка. Тие тврдат дека ги избркале пиратите кои сакале да киднапираат транспортен брод и неговиот екипаж.
 
Во општина Илинден официјално беше извршено примопредавање на функцијата градоначалник, меѓу новоизбраниот градоначалник Александар Георгиевски и досегашниот Жика Стојановски.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.