Дел од Маџир Маало денеска ќе биде без вода

Поради изведување водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник од ф-2 (цола) на улицата Вардарска бб, прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од дел од населбата Маџир Маало (на потегот од улицата Вардарска до улицата Охридска).
 

Без вода утре дел од населбата Маџар Маало

Поради изведување на водоводен приклучок на водоводна мрежа со пречник од ф-2“(цола), на ул. Вардарска бб, утре прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од дел од населбата Маџар Маало, ( потегот од ул. Вардарска до ул. Охридска ).
 

Во Центар за една недела санкционирани 326 несовесни возачи

Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) во соработка со скопската сообраќајна полиција во изминатите седум дена санкционирале 326 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
 
Во рамки на Меѓународната недела за борба против сиромаштијата, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со Душко Христов, од невладината „Банка за храна“ и директорот на ЈП „ПОЦ“, Васко Кичевски, поделија пакети со прехранбени и хигиенски производи на семејства со висок социјален ризик.
 

Без вода делови на Центар

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека поради дефект на приклучна цевка од Ф-3/4 на улицата Пролет 4, денеска, без водоснабдување од 9 часот до завршување на дефектот, ќе останат корисниците од улиците Пролет, Ленинградска, Тетовска, Сообраќајната полиција и амбулантата на МВР (општина Центар).
 

Утре без вода делови на Центар

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека поради дефект на приклучна цевка од Ф-3/4“ на улица „Пролет 4“, утре без водоснабдување од 09:00 часот до завршување на дефектот, ќе останат корисниците од улиците: Пролет; Ленинградска; Тетовска; Собраќајна Полиција и Амбулантата на МВР. (општина Центар)
 

За една недела казнети 317 несовесни возачи во Центар

Јавното претпријатие Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) во соработка со скопската сообраќајна полиција во текот на минатата недела санкционирале 317 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
 

Од вторник отворен ден со Богдановиќ

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, почнувајќи од 15.10.2019, секој вторник од 12:00 часот, во салата на Советот на Општина Центар, ќе има Отворен ден за граѓаните на општината.
 
Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на општина Центар“- Скопје од 2020 година целосно ќе го преземе бележењето на хоризонталната сигнализација на улиците и паркиралиштата на територија на општина Центар.
 

За една недела казнети 333 возачи за непрописно паркирање

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција - Скопје за една недела санкционираа 333 возачи за непрописно паркирање.
 

Без струја делови на Центар

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре во периодот од 9:30 до 14:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од улиците Ганчо Хаџипанзов и Караорман (општина Центар).
 

Утре без вода ќе останат дел од корисниците во Центар

Дел од корисниците во општина Центар утре, 6 октомври, ќе останат без вода од 9 часот до завршување на интервенцијата, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи.
 

Изминатиот месец собрани 30 тони отпад во Центар

Заложбите за почиста и поздрава животна средина се реализираат со акциите на службата за одржување на хигиената во центарот на градот, кои продолжуваат и во наредниот период.
 

Без вода утре дел од Општина Центар

Прекин на водоснабдување утре од 09:00 часот ќе имаат корисниците на дел од улицата „Орце Николов 87“, односно на потегот од улицата „Аминта Трети“ до „Мирослав Крлежа“ во Општина Центар.
 

7000 денари парична помош за новороденчиња во Центар

– По 7.000 денари за новороденче денеска добија 100 семејства од Општина Центар. За новороденчињата подароци дадоа и неколку компании.
 

Дел од Општина Центар утре без вода

Дел од корисниците од булеварот „Партизански одреди“ и дел од улицата „Мито Хаџивасилев – Јасмин“ утре од 9 часот ќе имаат прекин во водоснабдувањето.
 
 ЈП Паркинзи на Општина Центар во соработка со СВР Скопје синоќа спороведе акција за отстранување на непрописно паркирани возила на најфреквентни локации во Капиштец и Дебар Маало.
 
ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на изминатата недела санкционираа 259 непрописно паркирани возила коишто го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.