Oпштина Аеродром ги потсетува даночните обврзници дека се должни најдоцна до 31 јануари 2020 година да поднесат даночна пријава за недвижниот имот што го поседуваат, а не е пријавен за оданочување.
 

Општина Аеродром го изгласа буџетот за 2020 година

Советот на Општина Аеродром на последната седница го изгласа буџетот за 2020 година во износ од околу 22 милиони евра.
 

Патроли против загадувањето во Општина Аеродром

Општина Аеродром континуирано врши увид на целата територија заради спроведување на мерките за спречување на загадувањето на амбиенталниот воздух.
 
Објектот „Пчелка 2“ во рамките на детската градинка „Буба Мара“ од затоплување со нафта преминува на инвертер-клими. Градинката што се наоѓа во населба Лисиче денеска ја посетија градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули.
 

Без вода ќе останат дел од корисниците на Аеродром

Поради технички зафат без вода од 9 часот до завршување на интервенцијата, ќе останат дел од корисниците од булеварот АСНОМ во општина Аеродром.
 

Се санираат вандалски оштетените игралишта во Аеродром

Екипи на Општина Аеродром утринава веднаш почнаа да ги поправаат оштетените детски игралишта што викендов беа цел на вандали.
 
Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор, на електронскиот систем за јавни набавки на Бирото за јавни набавки објави тендер за изработка на архитектонско урбанистичка планска документација за објект Дом на спортови во Скопје на ГП 1.7 локалитет И14 во општина Аеродром.
 
Денеска Општина Аеродром ја посетија основци од неколку европски држави, кои преку програмата „Еразмус плус“, престојуваат во Скопје.
 
Пливачот Стефан Трпковски, кој освои златен медал на Летните игри на Специјалната олимпијада во Абу Даби, се сретна со градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин.
 

Децата од Аеродром порачаа: Сакаме здрави родители!

Учениците од Општина Аеродром денеска се приклучија кон кампањата за борба против ракот на дојка и ракот на простата што се одбележуваат во текот на октомври и ноември.
 

Нов паркинг во Аеродром

Се гради нов паркинг во непосредна близина на детската градинка „Буба Мара“ во Ново Лисиче.
 

Есенска дератизација во Општина Аеродром

Општина Аеродром во соработка со Центарот за јавно здравје го почна спроведувањето на есенската дератизација за уништување на глодачите на целата територија на Општината.
 

Без вода делови на Аеродром

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека на утре поради изведување водоводен приклучок ф-300мм на ул.Владимир Комаров бб прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците на ул.Владимир Комаров, „Вучко компани“, Пензионерскиот дом, „Тинекс“ и „Хотел Порта“ од 9:00 часот до завршување на приклучокот.
 
Општина Аеродром денеска објави јавен повик за надоместување на дел од трошоците направени при набавка на инвертер-клими, што ќе се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“.
 

Општина Аеродром ќе субвенционира чистење оџаци

Општина Аеродром утре ќе објави јавен повик за субвенционирање за чистење оџаци.
 
Администрацијата на Општина Аеродром денеска се ослободи од старите и дотраени електронски апарати. Здружението „Нула отпад“ денеска од просториите на Општина Аеродром подигна 21 компјутер, 29 монитори, три лаптопи, два печатачи, 30 тастатури и шест мауси.
 

Без вода утре дел од жителите на Аеродром

Без вода утре од 8 часот ќе останат корисниците од ниската зона од непарните броеви од бр. 61 до бр. 109 на булеварот „Јане Сандански“ во населбата Аеродром.
 

Реконструкција на улицата „Тодор Чангов 41“

Општина Аеродром почна со санирање на улицата „Тодор Чангов 41“ во должина од 450 метри. Станува збор реконструкција на дел од оваа улица на која се поставува тампон во ширина од шест метри и асфалт од пет метри, информираат од општината.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.