All for Joomla All for Webmasters

Есенска дератизација за уништување на глодари во Илинден

Како дел од Програмата за заштита на населението од заразни болести за 2018 година, во тек е редовна есенска дератизација за уништување на глодарите и дезинфекција на јавните објекти на територијата на Општина Илинден.
 
Првачињата од основните училишта од Општина Илинден ја одбележаа „Детската недела“ и станаа членови на Детската организација.
 
Делегација на општината, предводена од градоначалникот Жика Стојановски ја посети збратимената Општина Решетари од Република Хрватска, со цел да се разменат искуства во начините на подготовка, аплицирање и реализација на проекти со средства од фондовите на Европската Унија.
 
Општина Илинден во соработка со Македонски Железници АД Скопје извршија санација и реконструкција на преминот на железничката пруга на влезот во населба Илинден.
 

Денеска во Илинден посебен сообраќаен режим

Од 9 до 14 часот денеска ќе се врши санација на прекин преку железничка пруга во општина Илинден кај местото викано Плац.
 
Општина Илинден ги информира жителите дека утре во период од 09-00 до 14-00 часот од страна на Македонски Железници АД Скопје ќе се изврши санација на премин преку железничка пруга.
 
Градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски донесе Решение за организирање Јавна презентација и Јавна анкета по изменување и дополнување на Урбанистички план за Илинден, Блок 13 Општина Илинден за плански период 2017-2027.
 

Во Општина Илинден ќе се прска против комарци

Општина Илинден ги известуваат своите жителите дека на ден 05.09.2018 год. (среда) со почеток во 21:00 часот, ќе се изврши четвртото терестично прскање против комарци (адултицидна дезинсекција)  за уништување на возрасни форми на комарци.
 

Зголемен бројот на првачиња во Илинден

Во Општина Илинден на свечен начин беше одбележан стартот на учебната година, а училиштата ги посети градоначалникот Жика Стојановски.
 
Големиот македонски празник Илинден се одбележува на повеќе места и на различни начини. Општина Илинден која го носи името на овој празник одбележа со повеќе активности на спортски начин. Во рамките на одбележувањето на патрониот празник се одржа 10 по ред Спортски викенд Илинден 2018. На оваа традиционална спортска манифестација, учествуваа над 700 спортисти кои се натпреваруваа во повеќе спортови: велосипедизам, шах, баскет, тенис, атлетика, хокеј и голем фудбал.
 

Министерот Сугарески во посета на Општина Илинден

Општина Илинден денеска ја посети министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески  кој се сретна со градоначалникот Жика Стојановски. Посетата како што изјави министерот Сугарески е во рамките на посетите на општините од страна на Министерството за транспорт и врски, додавајќи дека градоначалникот Стојановски го информирал за тековите и идни проекти во Општина Илинден.
 
 
Aвстриската компанија за производство на заштитна облека „Текспорт“ донираше 25 заштитни шлемови за Општинскиот противпожарен сојуз „Илинден“.
 

© 2017 MTM ТВ Дооел - Скопје. Изработка и хостинг: Делта Софт ЛТД - Гевгелија. Сите права се заштитени.