МНТ ја слави 75-годишнината од првата премиера

Македонскиот народен театар денес ја слави 75-годишнината од првата премиера на театарот - претставата „Платон Кречет“ во режија на Димитар Ќостаров.
 

Снимен е првиот филм за коронавирусот

Снимен уште пред епидемијата да биде прогласена пандемија, филмот „Корона“ се фокусира на страв и расизам кон азиската популација предизвикан од коронавирусот во времето кога сè уште беше познат како „кинескиот вирус“ (the Chinese virus), пишува „Џакарта Пост“ и додава дека канадскиот режисер Мостафа Кешвари завршил со снимањето и филмот ќе почне да се прикажува наскоро, најверојатно на стриминг платформи.
 
НУ Театар Комедија заедно со Општина Аеродром го реализираат во континуитет Фестивалот на комедијата ,,Гола месечина“. На последното издание на Фестивалот (септември 2019) за прв пат беше воведена и наградата за животно дело ,,Анче Џамбазова“, во чест на една од најголемите наши актерки, која важеше и за мајстор на комедијата.
 
Н.У. Театар за деца и младинци во соработка со МРТВ , секоја недела од 12 часот ќе прикажува дел од претставите од својот репертоар. 
 

Осум години Театар Комедија

Националната установа Театар Комедија денес, на Светскиот ден на театарот, го заокружува својот осми роденден.
 
Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба“ ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да се помогне акцијата на Владата и да им се доближи квалитетна филмска програма на гледачите, во време на вонредната состојба поради коронавирусот.
 
Добитник на главната награда „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2020 година е израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор, соопшти Управниот одбор на фестивалот.
 

Награда за „Врба“ на Манчевски во Порто

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои наградата Најдобар филм во програмата Недела на режисерите на 40. издание на филмскиот фестивал Фантаспорто во Порто, Португалија, еден од 20-те водечки во светот. Наградата се вика „Мануел де Оливеира“, по легендарниот португалски режисер.
 
Лувр во Париз повторно е отворен за посетители, пренесуваат медиумите. Музејот ги затвори вратите во саботата заради кризата со коронавирусот.
 

Жељко Бебек во живо во Македонската филхармонија

Легендарниот Жељко Бебек со неговиот бенд ќе ни овозможи во навистина раритетниот простор на Македонската филхармонија, конечно да ги слушнеме во живо безвременските хитови од „Sanjao sam noćas da te nemam“, „Sve će to o mila moja prekriti ruzmarin snjegovi i šaš“, „Selma“, „Ima neka tajna veza“, „Doživjeti stotu“..., потоа „Oprosti mi što te volim“, „Laku noć, svirači“..., па сѐ до актуелните песни од последниот албум на Бебек “Ono nesto nase” како “Ako volis ovu zenu”, “Ljubav ko iz pjesme” и други, со кој ги наполни буквално сите концертни сали во регионов. 
 
Со долготраен аплауз и стоечки овации мина синоќешната прва проекција на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски на реномираниот фестивал ФЕСТ во Белград, на која присуствуваа и режисерот со главните актери Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Никола Ристески и Камка Тоциноски.
 
Министерството за култура информира дека Комисијата во состав: Трајче Блажевски, Имер Бајрами, Џемил Бектович, Агрон Салиу и Александар Андовски, ги разгледала пристигнатите пријави на Конкурсот за финансирање проекти од национален интерес од областа на меѓународната дејност за учество на Македонија на 17-тата Интернационална изложба на архитектурата во Венеција.
 
Драмски театар ја откажа претставата „Луди за љубов“ што требаше да се одигра утре, 3 март, по препораката на Владата од минатата недела за откажување на сите јавни собири до 6 март како превенција од коронавирусот.
 

МНТ и Театар „Комедија“ ги откажаа претставите

„Во согласност со препораката на Владата на Република Северна Македонија за неодржување јавни настани до 6 март, НУ Македонски народен театар ги одлага закажаните претстави во овој период.
 
В петок во Кинотеката во Скопје со почеток во 20 часот ќе биде прикажан дел од наградените кусометражни филмови од последното издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, кој се одржа минатото лето во Струмица.
 
Вчеравечер во МКЦ во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија се одржа церемонијата за доделување на „Златна рамка“ - почесни награди за филмски автор, филмски актер и филмски работник на годината.
 
Вечерва со почеток во 20 часот популарниот комичар од Србија Семир Гичиќ со својот стендап гостува на сцената на „Театар комедија“. Семир ексклузивно гостува во Скопје и е добро познат на пошироката јавност како актер, режисер и драмски писател.
 

Балетската претстава „Самсон и Далила“ денеска во МОБ

Денеска, 15 февруари, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.