Изложба на 53. Светска галерија на карикатури Скопје 2021

Денес, 3 ноември, во 19 часот во галерија „Остен“ се отвора официјалната изложба на 53. Светска галерија на карикатури Скопје 2021 на која ќе бидат изложени карикатурите од селектираните и наградените карикатуристи, а на присутните наградени карикатуристи ќе им бидат врачени наградите.
 
Во тек се годишните конкурси на Министерството за култура за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2022 година, што годинава за првпат се одвиваат по електронски пат.
 
Организаторите на првото издание на фестивалот „Нови простори“, што ќе се одржи на 13 ноември, упатија покана за учество до сите заинтересирани уметници во државата.
 
Со задоволство ја објавуваме веста за освоените четири награди на театарскиот фестивал „Живи фест“ во Босна и Херцеговина за претставата „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, во режија на Нина Николиќ.
 

Ретроспективна изложба на Дороти Пачкова во Куманово

Денеска, со почеток во 14 часот, во изложбениот салон на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово, ќе биде отворена ретроспективната изложба на Дороти Пачкова - Retroactive retrospektive. Изложбата содржи триесеттина акрилици, слики, фотографии, документи од сите творечки фази на авторката Пачкова, а целиот проект е подржан од страна на Министерството за култура. Поставката ќе биде достапна за посетителите до 9 ноември.
 
Проф.д-р Ана Стојаноска, театролог и писателка за претставата „Последната лента на Крап“
 
Трет Форум на креативните градови за филм од мрежата на УНЕСКО денеска и утре се одржува во Општина Битола и во Центарот за култура-Битола. Темата на форумот е „Креативните индустрии - мост на иднината меѓу културата и креативната економија / Ковид-19 предизвици“.
 
Можноста што ја имавме ние, гледачите, да поразговараме со актерот и режисер Ѓорѓи Јолевски непосредно по изведбата на неговата (и Бекетова) претстава „Последната лента на Крап“ во Македонскиот народен театар ни покажа колку е важен живиот и отворен разговор за уметноста денес и како се преплетуваат уметничката креација и човечката егзистенција.
 

Премиера на балетската претстава „Жизел“

На сцената на Националната опера и балет, на 30 октомври, со почеток во 20 часот, по 22 години, со обновена верзија ќе се одигра балетската премиера „Жизел“.
 

Свечено отворање на шестото издание на „Киненова“

Во киното „Милениум“, вечерва со почеток во 20 часот свечено ќе биде отворено шестото издание на фестивалот „Киненова“.
 

„Ѕиркачот“ - изложба на Стефан Божиновски вечерва во МКЦ

Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ (Галерија 2, горно фоаје) ќе се отвори „Ѕиркачот“ - изложба на Стефан Божиновски.
 
Филмот ТОМА на Драган Бјелогрлиќ, динамична сторија за животот и доживувањата на легендарниот пејач Тома Здравковиќ, како секој вистински филмски хит на Балканот, веќе исфрли неколку реплики кои стекнуваат култен статус со неверојатна брзина. Една од нив гласи „Ти не ја бираш публиката, публиката те бира тебе!“, изречена од пејачката Силвана Арменулиќ, наменета за нејзиниот колега Тома. И, секако, ТОМА го имаме на почетокот на ноемвриската програма во Кинотеката.
 
Ракописот со наслов „Хотел меѓу две војни“ од авторот Александар Русјаков е победник на третото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман за 2021 година.
 

„Зимски соништа“ во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија овој четврток во 20 часот ќе го одржи концертот насловен „Зимски соништа“. Како солист ќе настапи виолистот Тимоти Ридаут од Велика Британија, диригент е Конрад ван Алфен од Холандија, а на програмата се Концертот за виола во е-мол, оп. 85 (транскрипција од Kонцертот за виолончело) од Едвард Елгар и Симфонијата број 1 “Зимски соништа“ од П.И.Чајковски.
 

„Киненова“ од 27 до 31 октомври

Од 27-31 октомври ќе се одржи шестото издание на Меѓународниот филсмки фестивал „Киненова“.
 
Марјан Неќак е добитник на Специјалната награда на градот Крагуевац на 16. меѓународен фестивал „Јоакимфест“ за извонреден музички концепт во претставата „Само глас“ во продукција на МНТ.
 

„Северен Пол“ на уште еден фестивал од А-категорија

После учеството во Официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал и на фестивалите во Сараево, Конкорто во Италија, Батуми и Сванети во Грузија, Тирана, Рејкјавик, Монпелје и Солун, филмот „Северен Пол” на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на Кино Око ќе биде дел од Официјалната конкуренција на уште еден фестивал од А-категорија. Со проекција на 17-ти ноември, филмот ќе биде прикажан на Black Nights Film Festival (PÖFF) во Талин.
 
Оваа сабота, 16 октомври, во 19 часот ќе се одржи премиерата на новата претстава на театар „Сенки и облаци“ насловена „Заробениот ветер“.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.