Тројцата научници, Џејмс Пиблс, Мајкл Мејлор и Дидијер Клоз, се добитници на Нобеловата награда за физика за 2019 година. Тие се наградени за „темелни“ откритија за универзумот.
 

„HP“ ќе затвори 9.000 работни места

Американскиот производител на компјутери „Хјулит Пакард“ (HP) најави затворање на меѓу седум и девет илјади работни места со цел намалување на трошоците како дел од реорганизацијата во компанијата.
 

Фејсбук ги отстрани налозите во неколку земји

Фејсбук отстрани повеќе страници, групи и налози од своите платформи во Обединетите Арапски Емирати, Египет, Нигерија и Индонезија поради, како што е наведено, координирано неавтентично однесување.
 
Турција го казни гигантот „Фејсбук“ за кршење на барањата за приватност на корисниците. Казната е во вредност од 1,6 милиони турски фунти (над 281,000 американски долари), јавуваат турските медиуми.
 

Фејсбук укина повеќе десетици илјади апликации

Компанијата Фејсбук соопшти дека суспендирала „десетици илјади“ апликации кои ги направиле 400 програмери, во рамките на истрагата со скандалот за проследување лични податоци на корисници на оваа мрежа на консултантската компанија „Кембриџ аналитика“.
 

Новиот „Ајфон“ поттикнува трипофобија

 Дизајнот на новите „Ајфони“ ја поттикнува трипофобијата кај луѓето кои страдаат од ова нарушување. 
 

Голем дефект на Јаху во Европа, отстранет по седум часа

Американскиот гигант, интернет пребарувачот Јаху (Yahoo) денеска имаше голем дефект кој траеше седум часа и претежно ги зафати корисниците во Велика Британија, северна и западна Европа, како и делови во Индија и САД.
 
Минатиот месец, конзорциумот на астрономи објави дека има снимено уште осум радио импулси кои би можеле да одговорат на прашањето кои биле мистериозните брзи радио бранови што за прв пат се откриени во 2007 година.
 
Кинескиот технолошки гигант Хуавеј ја обвини американската администрација дека ги користи „сите алатки кои и се на располагање“ за да предизвика нарушување на нивното работење, по известувањата на американските медиуми дека против таа компанија е почната истрага поради сомнение за кражба на патенти.
 

Твитер падна

Корисниците на социјалната мрежа Твитер се пожалија на колапс на мрежата во Јапонија, Соединетите држави, Велика Британија, Шпанија, Франција, Русија и други земји.
 

Основачот на Твитер беше хакиран

Хакерите ја пробија заштитата на еден од основачите на Твитер. Се испостави дека дури и луѓето што ја измислиле популарната социјална мрежа не вложиле доволно напори да се заштитат.
 
Голем астероид се очекува да прелета покрај Земјата на 14 септември. Небесното тело 2000 QW7 е со дијаметар од 290 до 650 метри.
 
Гостиварец креирал интернет пребарувач со кој на програмерите значително им се скратува времето, а им овозможува да работат многу побрзо и полесно да забележат дали нешто не е во ред со изгледот на страната на некој уред.
 
Нетфликс изврши револуција на „пазарот на забавата“. Со своите 150 милиони претплатници, оваа стриминг-платформа им ја одзеде публиката на традиционалните ТВ и медиумски гиганти. Сега тие го возвраќаат ударот, и тоа со истото оружје.
 
Германската полиција денеска соопшти дека во соработка со полицијата на Литванија и на Хрватска затвориле интернет-страницата, која содржела упатства за изработка на бомби.
 
Федералната трговска комисија на САД (ФТЦ) во рамките на антимонополска истрага во однос на Фејсбук, утврдува со какви цели оваа компанија купувала други компании и дали ја попречила конкуренцијата во технолошкиот сектор на САД.
 
Астероид поголем од зградата „Емпаир стејт“ ќе патува со брзина од скоро 178,000 км на час низ Земјата, пренесуваат медиумите.
 
Кинеската Национална вселенска администрација се согласи со Русија и ЕУ заеднички да развијат план за поставување на станица за истражување на Месечината, објавија медиумите. Ова го изјави заменик-директорот на одделот Јуанхуа.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.