Сателитски снимки покажуваат драстичен пад на нивото на загаденост над Кина што барем делумно е предизвикано од падот на економската активност поради коронавирусот, јави американската вселенска агенција НАСА.
 

Метеорит експлодира на небото над Малезија

Експлозија на метеорит ги шокираше Малезијците. 
 
Дали некогаш сте се запрашале каков звук ќе испушти парче мраз ако се стави во длабока дупка? Па, научниците веќе имаат одговор. И тешко дека баш ова го очекувавте ... Звукот е исто како пукање со ласерско оружје.
 

Објавен конкурс за дизајн за идеален град на Марс

Компанијата Марс, која третира прашања за населување на Марс, објави меѓународен конкурс за развој на градски проект Марс за 1 милион луѓе, пренесуваат светските агенции.
 

Што треба да се цензурира на Фејсбук?

Сопственикот на Фејсбук ги повика Европа и САД да постават правила за отстранување на објавите на социјалните мрежи. Марк Цукенберг зборуваше на конференција за безбедност во Минхен.
 
Компанијата за електрични автомобили „Тесла“ ќе намали големи шумски пространства за изградба на својата нова фабрика во Германија.
 
Шефот на Фејсбук, Марк Цукерберг ги поддржа чекорите на групата за слободен пазар, ОЕЦД за реформа на начинот на кој се плаќаат даноците на светските гиганти, дури и ако тоа значи дека компаниите како неговата ќе плаќаат повеќе за националните влади.
 
Фејсбук денеска објави дека блокирал мрежа на сметки што ги користи руското воено разузнавање за ширење лажни информации за Украина и другите источноевропски земји, јавија светските агенции.
 
Научниците од Универзитетот во Калифорнија во Беркли идентификувале молекуларен прекинувач кој го контролира имунитетниот механизам одговорен за хронично воспаление во организмот, пренесува „Бурт“.
 

Решена мистеријата за Јужниот пол на Марс

Научниците кои ја презедоа улогата на Шерлок Холмс можеби конечно можат да ја решат мистерија што трае со децении - потеклото на огромниот, повеќеслоен мраз со СО2 на јужниот пол на Марс и неговата врска со јаглерод диоксид во атмосферата.
 
„Епл“ соопшти дека ги затвори сите свои капацитети во Кина поради коронавирусот. Продавниците нема да бидат отворени до 9-ти февруари, јавија агенциите.
 

Новиот авион на Боинг на првиот тест лет

Новиот авион на американската компанија „Боинг“ полетa од Сиетл на својот прв тест лет, јавија светските агенции.
 
Чадот од пожарите во Австралија наскоро ќе направи целосна турнеја низ Земјата, велат експертите од НАСА, пренесоа светските агенции.
 
Јапонскиот милијардер и плејбој Јусуку Маезава објави конкурс за девојки кои би сакале да го придружуваат на патување кон Месечината и во меѓувреме да се омажат за него. Маезава го објави ексцентричното соопштение на својот профил на Твитер.
 
Во наредните недели, Израел ќе тестира нов ласер кој го олеснува фаќањето на беспилотни летала или противтенковски ракети, соопштија властите, а пренесува Франс прес.
 

Мајкрософт ја прекинува поддршката за Windows 7

На 14 јануари, точно десет години по лансирањето на Windows 7, Мајкрософт ја запре својата техничка поддршка, се вели во пораката на веб-страницата на компанијата.
 
„Ловецот на планети“ на НАСА, сателитот ТЕСС, ја откри првата планета што може да се насели, која е голема колку Земјата.
 
Геолозите откриле во Лаос голема аномалија со гравитацијата што сугерира на постоење на џиновски кратер од 20 километри формиран пред 780.000 години како резултат на пад на астероид, пренесоа медиумите.
 

© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.