Здравје/Фитнес

Помалку познати фактори за инфаркт

Секој знае дека пушењето, дебелината и недостигот на физичка активност го зголемуваат ризикот од инфаркт, но има и други – помалку познати фактори.

 

Кардиоваскуларните болести се водечка причина за смрт во светот, според податоците на Светската здравствена организација.

 

Еве листа на неколку фактори кои го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања:

 

1 – Не чистите заби:

 

Нашите заби и нашето срце се поврзани многу цврсто отколку што мислиме. Неколку студии покажаа дека луѓето кои не се грижат за хигиената на забите почесто страдаат од кардиоваскуларни болести. Бактериите во устата можат да влезат во крвотокот преку воспалени непца или рани, а потоа да придонесат за таложење масни наслаги во артериите. Бактериите, исто така, може да го зголемат производството на одредени протеини во црниот дроб, што доведува до воспаление на крвните садови.  Ова воспаление може да доведе до срце или мозочен удар.

 

2 – Го мразите шефот

 

Фактот дека го мразиш шефот може да го наруши вашето кардиоваскуларно здравје.  Студијата од 10 години, објавена во британскиот медицински журнал, откри дека сиромашните односи со претпоставените на работа ги зголемуваат шансите за срцев удар кај 40 проценти од луѓето.

– Срцевите напади може да бидат предизвикани од високи стресови на работа, вели Визеде Кумар, кардиолог на Институтот за кардиоваскуларни заболувања Орландо (САД).

Ризикот од инфаркт е дополнително зголемен во комбинација со други фактори, како што се недостиг на спиење и слаба исхрана.

 

3 – Трауматичен настан

 

Трауматските вести или смртта во семејството буквално може да ви го скршат срцето.

Една студија на Американското здружение за менопауза покажува дека женските крвни садови кои преживеале повеќе од три трауматски настани се послаби од крвните садови на жените кои немале трауми.

 

4 – Чувство на осаменост

 

Луѓето со низок контакт со други луѓе имаат повисоки шанси за срцеви заболувања за 29 отсто и за 32 отсто повисоки шанси да имаат срцев удар, според една друга студија објавена во „Бритиш Медикал Журнал“ (British Medical Journal).

Осаменоста може да биде стресна, а осамените немаат што да кажат за чувствата.

Универзитетот во Оксфорд објави во 2014 година резултати од истражување во кое повеќе од осумдесет години учествуваа повеќе од 700.000 жени. Беше откриено дека жените кои живеат со партнер имаат 28 проценти помала шанса да умрат од исхемична кардиомиопатија од жените што живеат сами.

 

5 – Депресија

 

Американското здружение за срце објави дека 33 отсто од пациентите кои имале срцев удар во САД може да страдаат од депресија.

Лекарите веруваат дека лицата со нарушувања во менталното здравје немаат моќ да донесуваат одлуки што влијаат на нивното здравје.

Ника Голдберг, директор на Центарот за женско здравје во Њујорк, објаснува дека луѓето кои страдаат од депресија можат да бидат премногу здрави во своите навики, како што е редовното здраво јадење или ограничената потрошувачка на алкохол.

 

6 – Менопауза

 

Ризикот од инфаркт кај жените се зголемува по менопаузата. Една од причините е намалувањето на природните хормонски естрогени во нивните тела.

Естрогенот, според научниците, позитивно влијае на внатрешните ѕидови на артериите и ги одржува крвните садови. 

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.