Во стомакот на мртов елен во Тајланд, пронајдени 7 килограми пластика и ѓубре

Во стомакот на мртов елен пронајден во национален парк во северниот дел на Тајланд најдени биле 7 килограми ѓубре.

 

Службениците од националниот парк во желудникот на животното, меѓу останатото, пронашле и машки гаќи, пластични кеси и веќички за инстант кафе.

 

Кун Сатхан, официјален претставник на националниот парк, рече дека еленот хранејќи се, долго време консумирал и од пластиката која e расфрлана низ паркот.

 

Претходно, во националниот парк регистриран е уште еден ваков случај на смрт на животно.

 

„Веруваме дека еленот внесувал пластика и отпад долго време пред неговата смрт“, изјавил директорот на Националниот парк, за Би-би-си.

 

Тој најави проект за собирање на отпад во паркот, за кој ќе го ангажираат и локалното население. Директорот исто така најави едукација на локалното население и туристите за тоа како фрлената пластика во националниот парк штети на животната средина и на животните.

Забрането копирање на авторска содржина без претходна писмена потврда од МТМ ТВ ДООЕЛ. Доколку сметате дека вашето авторско право е прекршено ве молиме да не контактирате на info@mtm.mkМожеби ќе ве интересира:

Сите статии објавени на МТМ.мк се во согласност со ИАБ етичкиот кодекс


© MTM ТВ Дооел - Скопје. Сите права се заштитени.